Komunikat BCS z dnia 31.08.2015 – szkodniki kapusta i marchew

W poniższym komunikacie opisano aktualne zagrożenia w uprawie kapusty i marchwi.

Mszyce

Mszyce żerują na roślinach w  koloniach. Opanowane liście skręcają się i odbarwiają w miejscu żerowania. Jeśli mszyce zasiedlą środkowe liście, kapusta nie wiąże główki, a kalafior i brokuły róż. Przy bardzo silnym zaatakowaniu młode rośliny mogą zamierać. Progiem zagrożeniem jest 5-6 mszyc 10 roślinach.

mszyca kapuściana
mszyca kapuściana
mszyca brzoskwiniowa
mszyca brzoskwiniowa

 

 

 

 

 

 

 

W momencie pojawienia się mszyc należy rozpocząć opryskiwanie roślin środkami mszycobójczymi, powtarzając zabiegi w miarę potrzeby.

Ochrona chemiczna przed mszycami

  • Proteus 110 OD – Do ochrony plantacji warzyw kapustnych przeciwko wyżej wymienionym szkodnikom, stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Preparat Proteus 110 OD zwalcza również gąsienice bielinka kapustnika , bielinka rzepnika i piętnówki kapustnicy oraz ogranicza populacje śmietki kapuścianej i tantnisia krzyżowiaczka.
  • Movento 100 SC – Do ochrony przeciwko mszycą w uprawach warzyw kapustnych w dawce 0,75 l/ha. Preparat Movento 100 SC zwalcza również mączlika szklarniowego. Przypominamy również o pozytywnym działaniu preparatu w ograniczaniu populacji śmietki kapuścianej.

Bawełnica topolowo-marchwiana

bawełnica topolowo marchwianaBawełnica topolowo-marchwiana jest gatunkiem dwudomowym. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzenia. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który na cięższych glebach. Może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka.

Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu.

Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy „odkrywek”. Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy- obecność „białej waty” – jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.

Ochrona chemiczna przed bawełnicą topolowo-marchwianą

Do zwalczania Bawełnicy topolowo – marchwiowej polecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Okres karencji w marchwi to tylko 7 dni.

 

Katarzyna Gładka, Bayer CropScience