Komunikat warzywniczy BCS z dnia 07.05.2013 – szkodniki

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

Wczesne warzywa kapustne (kapusta, kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepa),  rzepowate (rzodkiew, rzodkiewka) i chrzan są zagrożone przez śmietkę kapuścianą. Owad dorosły jest niewielką, około 6-mm długości, ciemnoszarą muchówką z rodziny śmietkowatych, podobną do muchy domowej. Jaja, długości około 1,2 mm, są białe i podłużne. Larwy są żółtobiałe, beznogie, ich długość około 7mm. Ma 3 pokolenia.
Warzywa kapustne: Larwy pierwszego pokolenia atakują rozsadę po posadzeniu jej w pole. Początkowo larwy żerują na korzeniach i w dolnej części łodygi. Później wgryzają się do środka, drążąc liczne korytarze wewnątrz łodygi. Uszkodzone rośliny słabo rosną, więdną, można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Silnie porażone rośliny giną.

Ochrona:

 • na mniejszych powierzchniach skuteczną metodą jest przykrywanie roślin siatkami syntetycznymi (markizeta) o oczkach 1mm x 1 mm lub 1mm x 1,5 mm albo włókninę poliuretanową. Rośliny przykrywa się bezpośrednio po posadzeniu rozsady na miejsce stałe, a odkrywa dopiero w trakcie zbiorów.
 • nie należy uprawiać warzyw kapustnych na stanowiskach po roślinach należących do rodziny kapustowatych (krzyżowych) np. rzepak,
 • stworzyć roślinom optymalne warunki do rozwoju poprzez prawidłową uprawę gleby (orka zimowa i wiosenna, bronowanie, kultywatorowanie, obsypywanie roślin),
 • nie zakładać plantacji kapusty przy plantacjach kwitnących, miododajnych roślin na przykład lucerny, koniczyny lub rzepaku. Ich bezpośrednie sąsiedztwo sprzyja większemu nagromadzeniu się samic śmietki kapuścianej odżywiających się miedzy innymi nektarem.
 • niszczyć chwasty przed ich zakwitnięciem

Ochrona chemiczna:

 • Opryskiwanie insektycydem należy wykonać w okresie lotu  muchówek. Optymalny termin ustala się przy pomocy pułapek zapachowych odławiających tylko ciężarne samice. Przypominamy, że rejestrację w warzywach kapustnych m.in. do zwalczania śmietki kapuścianej ma insektycyd Proteus 110 OD. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie do 2-3 tygodni po zabiegu.
 • Ustawianie pułapek:
  • na plantacjach wczesnych warzyw kapustowatych pułapki powinny być już ustawione . Nalot śmietki kontrolowany przez około 4 tygodnie,
  • na plantacji, niezależnie od jej powierzchni ustawia się 2 pułapki,
  • w ustalonych terminach, np. dwa razy w tygodniu, notuje się ilość odłowionych much w naczyniu.
  • Próg zagrożenia. Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni (średnia z dwóch pułapek).
  • Termin wykonania zabiegu – jeśli temperatura powietrza wynosi powyżej 20oC to zabieg wykonuje się po 3 dniach a przy temperaturach niższych po 5 dniach. Jeżeli po zabiegu w dalszym ciągu odławiają się samice, to zabieg należy 2-3 krotne powtórzyć.

Zamiast monitorowania nalotu przy pomocy pułapek zapachowych można prowadzić obserwacje nad składaniem jaj. Jaja są białe, podłużne, długości do 1,2 mm. Znalezienie w pobliżu szyjki korzeniowej  10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania.