Komunikat warzywniczy BCS z dnia 08.05.2012 – szkodniki i choroby

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Śmietka kapuściana (Delia radicum) Do pułapek zapachowych firmy MEDCHEM odłowiły się pierwsze samice śmietki kapuścianej. Larwy tej muchówki żerują w warzywach kapustnych (kapusta, kalafior, kalarepa), rzepowate (rzodkiew, rzodkiewka). Larwy są białe, beznogie uszkadzają szyjkę korzeniową, korzenie oraz w zgrubienia rzodkiewki i rzodkwi.     Zwalczanie: Odłowienie powyżej 2 muchówek (samic) dziennie przez kolejne dwa dni jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Na polu należy ustawić 2 pułapki na brzegach plantacji od strony zadrzewień, nieużytków, rowów melioracyjnych. Zabieg opryskiwania należy wykonać po 2-3 dniach. Jeśli brak jest pułapki sygnałem do zwalczania jest 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach.
  • Pchełki (Phyllotreta)     Sucha, słoneczna pogoda sprzyja występowaniu pchełek. Są to skaczące chrząszcze czarne lub z żółtymi paskami), które wyżerają okrągłe otworki w liścieniach i liściach właściwych (Fot 1). Przy masowym wystąpieniu rośliny więdną, liście brązowieją i zamierają. Szczególnie groźne są dla rozsady. Najczęściej występują: pchełka smużkowana – długości 3 mm, czarna, metalicznie błyszcząca z dwoma, jednakowej szerokości żółtymi paskami na grzbietowej stronie ciała, pchełka falistosmuga – długości do 2 mm, czarna z dwiema falistymi, na końcu szerszymi, żółtymi smugami od strony grzbietowej, pchełka czarna – długości do 2,5 mm, koloru czarnego, pchełka czarnonoga – długości do 2,5 mm, koloru metaliczno zielonego.
    pchełki

    Zwalczanie:

    • Niszczenie chwastów z rodziny kapustowatych przed siewem lub sadzeniem, zapobiega rozprzestrzenianiu się chrząszczy.
    • W przypadku wystąpienia 2-4 chrząszczy na 1 m2 uprawy należy wykonać zabieg jednym z zalecanych środków. Podczas wykonywania zabiegu opryskiwania należy zwrócić uwagę na brzeżne części pola, najsilniej atakowane przez szkodnika. Opóźnianie zabiegu może w krótkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin.
  • Śmietka kiełkówka (Hylemyia florilegia)     Wysiewany w tym okresie groch należy chronić przed śmietką kiełkówką. Larwy śmietek żerują w mięsistych liścieniach i pęczniejących kiełkujących nasionach.
    Zwalczanie:

    • Brak środków do zwalczania tego szkodnika. Śmietki wyrządzają znaczne szkody na glebach nawożonych wiosna obornikiem. Niedokładnie przykryty obornik wabi samice.
  • Oprzędziki (Sitona)     Wysiewany w tym okresie groch jest zagrożony przez oprzędziki. Chrząszcze oprzędzików uszkadzają pęczniejące nasiona, liścienie i pierwsze liście. W liściach wygryzają charakterystyczne ząbki (tzw. żer zatokowy), a larwy uszkadzają korzenie włośnikowe i brodawki korzeniowe, w których żyją bakterie wiążące wolny azot z powietrza. Szczególnie groźny w okresie wschodów.
    Zwalczanie:

    • W okresie wschodów, po stwierdzeniu około 10 % uszkodzonych kiełkujących nasion lub wschodów należy wykonać zabieg opryskiwania. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć po 7 dniach. W przypadku ochrony upraw bobu – patrz groch.
    oprzędzikioprzędziki
    Objawy żerowania oprzędzików na roślinach grochu i bobu.

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

Późne odmiany kapusty głowiastej białej w fazie rozsady w niektórych przypadkach mogą być zagrożone przez patogeny z rodzaju Pythium i Phytophtora, szczególnie w przypadkach używania tego samego podłoża przez kilka lat. Są to organizmy powodujące zgorzel siewek. Można ograniczyć tą chorobę przez podlewanie siewek lub rozsady środkiem: Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,1%-0,15%.