Komunikat warzywniczy BCS z dnia 12.06.2012 – szkodniki i choroby

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

Połyśnica marchwianka (Psila rosae) Pchełki (Phyllotreta) Śmietka cebulanka (Delia antiqua) Ślimaki (Gastropoda)

Nadal aktualne są zalecenia z ubiegłego tygodnia.

  • Poskrzypka szparagowa (Crioceris asparagi) Jest to niebiesko zielony chrząszcz z rdzawym obrzeżeniem pokryw, długości około 6 mm. Larwa walcowata, oliwkowo szara z czarną głową. Szkody wyrządzają chrząszcze i larwy. Chrząszcze – żywią się początkowo młodymi pędami, a później liśćmi, larwy – uszkadzają zielone części szparagów.
    Poskrzypka_szparagowa_1Poskrzypka_szparagowa_2
  • Poskrzypka dwunastokropkowa (Crioceris duodecimpunctata) Chrząszcz jest żółtawobrunatny, a na każdej pokrywie skrzydeł jest po 6 czarnych punktów. Larwa jest pomarańczowożółta, gruba, walcowata, z trzema parami nóg. Szkody wyrządzają chrząszcze i larwy – żywią się listkami szparaga.
    poskrzypka_dwunastokropkowa

    Zwalczanie – obu szkodników:

    • Brak środków do zwalczania szkodników występujących na szparagach. Występowanie szkodnika można ograniczyć przycinając nisko jesienią łodygi szparaga i paląc je, ponieważ zimują w nich chrząszcze.
  • Liściolubka selerowa (Philophylla heraklei)     Ważny szkodnik selera. Żeruje również na pietruszce, pasternaku, lubczyku, anyżu i arcydzięglu. Szkody wyrządzają larwy – białe z prześwitującym pokarmem, wrzecionowate, długości około 8 mm. Na skutek żerowania larw w liściach powstają plackowate miny.
    lisciolubka_selerowa

    Zwalczanie:

    • Brak środków do zwalczania liściolubki selerowej. Występowanie szkodnika można ograniczyć usuwając i niszcząc liście z larwami.

ZAGROŻENIE CHOROBAMI W UPRAWACH WARZYW:

Duże zagrożenie fuzariozą zgorzelową i naczyniową występuje na pomidorach w uprawach pod osłonami. Objawy choroby to więdnięcie roślin szczególnie w dni słoneczne. Na przekroju poprzecznym łodygi widoczne są zbrązowienia w miejscu wiązek przewodzących a w przypadku fuzariozy zgorzelowej dodatkowo gnijąca tkanka systemu korzeniowego. Brak jest programu interwencyjnego stosowania fungicydów, doraźnie można stosować obsypywanie szyjki korzeniowej kopczykami z substratu torfowego aby roślina mogła wytworzyć korzenie przybyszowe.
Rak bakteryjny pomidora także stanowi duże zagrożenia w uprawie pomidorów pod osłonami. W tym przypadku także brak jest programu ochrony z interwencyjnym użyciem bakteriocydów. Sugeruje się usuwanie chorych egzemplarzy roślin, a przed kolejną uprawą pomidorów niezbędne jest termiczne odkażenie podłoża.
W dalszym ciągu istnieje zagrożenie szarą pleśnią pod osłonami w uprawie sałaty i pomidora.

szara_plesn