Komunikat warzywniczy BCS z dnia 18.04.2012 – choroby i szkodniki

ZAGROŻENIA SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW

Pchełki (Phyllotreta spp.) Są to małe skaczące chrząszcze, które wygryzają liczne drobne otwory w liściach. Najczęściej występują: pchełka smużkowana – czarna, metalicznie błyszcząca z dwoma żółtymi paskami na grzbietowej stronie ciała, długości 3 mm, pchełka falistosmuga – czarna z dwiema falistymi, żółtymi smugami od strony grzbietowej, długości do 2 mm, pchełka czarna – koloru czarnego, długości do 2,5 mm. W liścieniach wygryzają miękisz, a w liściach liczne drobne otwory. Przy masowym wystąpieniu szkodnika liście brązowieją i zamierają. W przypadku wystąpienia 2-4 chrząszczy na 1 m2 uprawy należy wykonać zabieg opryskiwania jednym z zalecanych insektycydów. Szczególnie groźne podczas suchej ciepłej pogody dla wschodzących roślin rzodkwi i rzodkiewki.

liść uszkodzony przez pchełkiliść rzodkiewkipchełka chrzanowa
Liść uszkodzony przez pchełkiObjawy żerowania pchełek na rzodkiewcePchełka chrzanowa

 

Chowacz czterozębny (Ceutorrhynchus quadridens). Szkody wyrządzają ciemnoszare długości około 5 mm chrząszcze, które wygryzają nieregularne dziury w blaszce liściowej oraz białe z brunatną główką larwy, które uszkadzają główne nerwy liści, są beznożne. Próg ekonomicznego zagrożenia stanowi 1 chrząszcz na roślinie.
Chowacz brukwiaczek (Ceutorrhynchus napi). Dorosły chrząszcz jest popielaty, wielkości 3,5 mm. Szkody wyrządzają białawe larwy, długości do 7 mm, które żerują w wierzchołkach wzrostu, pędach i ogonkach liściowych oraz chrząszcze wygryzające w liściach dziury. Kapusta nie wytwarza główek, a kalafior i brokuł róż. Po stwierdzeniu obecności na 25 roślinach (w liściach sercowych) 2-4 chrząszczy obu chowaczy wykonuje się zabieg opryskiwania jednym z insektycydów zalecanym do zwalczania pchełek.

larwy chowacza brukwiaczkalarwy chowacza czterozębnego osobnik dorosły chowacza
Larwy chowacza brukwiaczka żerują w pędach i ogonkach liściowychLarwy chowacza czterozębnego żerują w głównych nerwach liściOsobnik dorosły chowacza

ZAGROŻENIA CHOROBAMI W UPRAWACH WARZYW

Pomidor lub ogórek na podłożu organicznym:
W produkcji rozsady występuje zagrożenie zgorzeli siewek spowodowane zgnilizną pierścieniową (Phytophthora nicotianae var. parasitica), zgorzelą siewek (grzyby z rodziny Pythium spp. i Phytophtora spp), oraz zgnilizną korzeni występującą na roślinach posadzonych na miejsce stałe.
Jeśli produkcja rozsady jest na etapie przygotowywania podłoża (substraty i ziemi kompostowa ) to należy je profilaktycznie odkazić. Wówczas należy dokładnie polać pryzmę środkiem Previcur Energy 840 SL i dokładnie wymieszać. Dawka Previcur Energy 840 SL wynosi 250 ml środka + 20 l wody na 1000 litrów podłoża.
W przypadku kiedy produkcja rozsady jest na etapie siewek czy roślin w dalszej fazie rozwoju (rozsada do wysadzenia) i podłoże było wcześniej nieodkażane (nawet nowy substrat kupiony w sklepie może być zakażony!), lub widać pojedyncze rośliny przewrócone z przewężeniem na szyjce korzeniowej, spowodowanym patogenami grzybowymi z rodziny Pythium spp. i Phytophtora spp, to należy niezwłocznie rozpocząć podlewanie siewek lub rozsady środkiem Previcur Energy 840 SL w stężeniu: 0,15 % (150 ml środka w 100 litrach wody). Na 1 m2 powierzchni należy zużyć 2-3 l roztworu cieczy użytkowej w zależności od wielkości roślin.
W uprawie pod osłonami po wysadzeniu rozsady na miejsce stałe także istnieje zagrożenie zgorzeli roślin. Wówczas rośliny wykazują objawy przewężenia na wysokości łodygi około 5-15 cm od podłoża. W tym przypadku stosujemy Previcur Energy 840 SL w stężeniu: 0,1 % – 0,15 % (100-150 ml środka w 100 litrach wody). Na 4-5 roślin zużyć 1 l roztworu. W celu ograniczenia rozwoju patogenów wywołujących zgorzel siewek w produkcji rozsady w wielodoniczkach, należy unikać intensywnego nawadniania i kontrolować stan uwilgotnienia bryłek korzeniowych, gdyż zbyt duża ilość wody stymuluje patogeny grzybowe do ich rozwoju w rizosferze roślin.
Pomidor lub ogórek na podłożu z wełny mineralnej:
Na wełnie mineralnej także występuje zagrożenie zgorzeli spowodowane patogenami grzybowymi z rodziny Pythium spp. i Phytophtora spp. Profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów zamierania roślin powinno się je podlać środkiem Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,015 % – 0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach co 2-3 tygodnie.
zaraza pierścieniowa

Objawy zarazy pierścieniowej (A) i zgorzeli szyjki korzeniowej (B) wywoływanych przez grzyby glebowe: Phyllotreta i Pythium

Aktualnie na pomidorach w uprawie pod osłonami istnieje niebezpieczeństwo obecności szarej pleśni, głównie pod osłonami z folii. Choroba szczególnie rozwija się przy dużym zagęszczeniu roślin w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. Pierwsze zabiegi środkami ochrony powinny być wykonane w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby, następnie w miarę potrzeby co 7-14 dni z uwzględnieniem przemiennego stosowania środków o różnym składzie substancji aktywnej.
Istnieje także zagrożenie szarą pleśnią w produkcji rozsady kapusty głowiastej. Szkodliwość choroby jest bardzo duża, ponieważ oprócz straty związanej z zamieraniem roślin dochodzi do przeniesienia szarej pleśni z roślinami na pole. Zwalczanie choroby polega na zastosowaniu skutecznego środka np. Zato 50 WG szczególnie w okresie wilgotnej pogody lub przy zauważeniu pojedynczych roślin z objawami choroby.