Komunikat warzywniczy BCS z dnia 22.04.2013 – szkodniki

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Pchełki (Phyllotreta spp.)     Są to małe skaczące chrząszcze. Najczęściej występują: pchełka smużkowana – czarna, metalicznie błyszcząca z dwoma żółtymi paskami na grzbietowej stronie ciała, długości 3 mm, pchełka falistosmuga – czarna z dwiema falistymi, żółtymi smugami od strony grzbietowej, długości do 2 mm, pchełka czarna – koloru czarnego, długości do 2,5 mm. Pchełki są szkodnikami roślin z rodziny kapustowatych (m.in. kapusta, chrzan, kalarepa, kalafior, brokuł, rzodkiew, rzodkiewka). Szkody wyrządzają chrząszcze, które w liścieniach wygryzają miękisz, a w liściach liczne drobne otwory. Przy masowym wystąpieniu szkodnika liście brązowieją i zamierają. W przypadku wystąpienia 2-4 chrząszczy na 1 m2 uprawy należy wykonać zabieg opryskiwania jednym z zalecanych insektycydów. Szczególnie groźne podczas suchej ciepłej pogody dla wschodzących roślin rzodkwi i rzodkiewki.
  • Chowacz czterozębny (Ceutorrhynchus quadridens).     Szkody wyrządzają chrząszcze i larwy. Chrząszcze (ciemnoszare, długości około 5 mm) wygryzają nieregularne dziury w blaszce liściowej, a larwy (beznożne, białe z brunatną główką), uszkadzają główne nerwy liści. Próg ekonomicznego zagrożenia stanowi 1 chrząszcz na roślinie.
  • Chowacz brukwiaczek (Ceutorrhynchus napi)     Dorosły chrząszcz jest popielaty, wielkości 3,5 mm. Szkody wyrządzają białawe larwy, długości do 7 mm, które żerują w wierzchołkach wzrostu, pędach i ogonkach liściowych oraz chrząszcze wygryzające w liściach dziury. Kapusta nie wytwarza główek, a kalafior i brokuł róż. Po stwierdzeniu obecności na 25 roślinach ( w liściach sercowych) 2-4 chrząszczy obu chowaczy wykonuje się zabieg opryskiwania jednym z insektycydów zalecanym do zwalczania pchełek.     Chowacze na uprawy nalatują z miejsc gdzie zimują – miedze, nieużytki rowy. Zabieg zwalczania można ograniczyć do brzegów pól.