Komunikat warzywniczy BCS z dnia 23.06.2014

Uprawa marchwi

W uprawach marchwi istnieje zagrożenie pojawienia się

•          Alternariozy naci marchwi

Typowe objawy choroby  to drobne, czarnobrązowe plamki na liściach i ogonkach liściowych. W celu zwalczenia choroby polecamy środek Nativo 75 WG. Fungicyd zarejestrowany jest do zapobiegawczego i interwencyjnego stosowania (wykazuje mezostemiczne i systemiczne działanie). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 kg/ha. Nativo 75 WG w tej dawce chroni także marchew przed zgnilizną twardzikową i mączniakiem prawdziwym.

Uprawa pomidorów

Przypominamy o nadal istniejącym zagrożeniu innych upraw:

W uprawach pomidora w tunelach foliowym i w gruncie istnieje zagrożenie pojawienia się

•          Zarazy ziemniaka na pomidorach

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby – brązowo oliwkowe plamy na liściach i zawiązkach owoców zalecamy zastosować środek Mildex 711,9 WG o działaniu układowym.

o          W uprawach pod osłonami zalecane stężenie: 0,2-0,3 % ( 200 – 300) ml środka w 100 litrach wody, przy ilości cieczy użytkowej: 120 – 150 l/1000m2;

o          W uprawach gruntowych zalecana dawka 2 – 2,5 kg/ha;

Jeżeli był wykonany już zabieg tym środkiem to następny można wykonać  po 7-10. Środek może być użyty  3 – 5 razy w sezonie wegetacyjnym, wymagane jest też stosowanie innych dopuszczonych środków w przemiennym stosowaniu.

Uprawa cebuli

•          Mączniak rzekomy

Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego, patogen ten występuje bardzo powszechnie na terenie całego kraju w szczególności w okresie opadów. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – szarobiały nalot zarodnikującej grzybni na blaszce liściowej zaleca się wykonanie  zabiegu ochrony preparatem:

•          Mildex 711,9 WG w dawce 2,5 kg/ha nie częściej niż 2-3 razy w sezonie.

•          Infinito 687,5 S.C. w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3

zabiegi tym środkiem.

•          Od momentu formowania się cebul zaleca się  zastosowanie środka

Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed

mączniakiem rzekomym i zgnilizną szyjki cebuli.

Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.

Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów  z tych samych grup chemicznych