Komunikat warzywniczy BCS z dnia 27.05.2013 – szkodniki

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae)     Szkody wyrządzają larwy. Pierwsze pokolenie wyrządza szkody w okresie wschodów roślin. Jedna larwa może zniszczyć około 10 roślin w rzędzie. Larwy tej muchówki żerują na  marchwi, pietruszce, selerze i pasternaku. Larwa jest  walcowata , jasnożółta, długości około 7 mm. Samice składają jaja, tuż przy roślinie. Po 8-14 dniach wylęgają się larwy, które wgryzają się do korzeni. Drugie pokolenie  pojawiaja się na przełomie lipca i sierpnia.
    Zwalczanie     Zabiegi opryskiwania należy wykonać na podstawie monitoringu  przy pomocy żółtych tablic lepowych. Tablice należy ustawić na brzegach pola (20-30 cm od brzegu), po 3-4 z każdej strony pola. Tablice należy przeglądać codziennie i liczyć ilość odłowionych muchówek. Dorosłe muchówki maja długość około 5 mm. Tułów i odwłok jest koloru czarnego, a część głowy, czułki i odnóża koloru rudego (rdzawego). Odwłok jest szpiczasto zakończony.  Progiem zagrożenia jest dla pierwszego pokolenia odłowienie od 1 do 2 (średnia z kilku tablic – na plantacjach o powierzchni od 1 do 2 ha rozstawiamy 5 tablic) muchówek przez kolejne 3 dni. Należy wykonać zabiegi opryskiwania co 7 dni jednym z zalecanych insektycydów.
  • Mszyce (Aphidodea) – różne gatunki     Zabieg opryskiwania roślin wykonać po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc  lub skręconych albo łyżeczkowato zwiniętych liści.     Na bobie, szczawiu, szpinaku, rabarbarze – mszyca burakowa,  mszyca trzmielinowo-burakowa,  Na marchwi, pietruszce, koprze może pojawić się mszyca wierzbowo-baldaszkowa powodująca kędzierzawienie liści. Szczególnie groźna dla kopru. Lustracja plantacji pozwoli na wykonanie zabiegu opryskiwania w okresie gdy pojawią się pierwsze nieliczne kolonie bezskrzydłych osobników. Opóźnienie zabiegu jest zagrożeniem dla wrogów naturalnych mszyc: biedronek, złotooków, muchówek z rodziny bzygowatych i pasożytniczych błonkówek.
  • Ślimaki (Gastropoda)     Deszcze i pochmurna pogoda sprzyja ślimakom. Wygryzają w liściach dziury, powodując niekiedy całkowity gołożer, albo zeskrobują tkankę pozostawiając  górną skórkę. Najchętniej zjadają stożki wzrostu i liścienie. Śladem obecności ślimaków oprócz uszkodzeń jest śluz pozostawiony przez nie na roślinach i podłożu. Próg zagrożenia – 10% uszkodzonych roślin.
    Zwalczanie

    • Na małych powierzchniach można je zbierać ręcznie lub wyłapywać przy pomocy różnych przynęt (pokrojone kawałki warzyw, owoców), które wkłada się pod deski, kartony gdzie ślimaki chowają się w ciągu dnia.
    • Na większych powierzchniach stosuje się zwalczanie chemiczne. Zabieg zaleca się wykonać wieczorem, kiedy jest największa aktywność szkodnika.
  • Śmietka cebulanka (Delia antiqua) Dorosła muchówka jest oliwkowo szara, długości 6-7mm. Jajo jest białe, długości do 1mm. Larwa jest beznożna, biaława długości do 7mm. Bobówka (poczwarka) jest brązowa. Śmietka cebulanka zimuje w postaci bobówki w ziemi na głębokości do 12 mm. Muchy pierwszego pokolenia wylatują w końcu kwietnia i na początku maja. Samica po 7-14 dniach składa jaja u nasady roślin lub pod grudkami ziemi. Larwy pierwszego pokolenia żerują od maja do początku lipca. Muchy drugiego pokolenia pojawiają się w połowie lipca, a larwy żerują od końca lipca do zbiorów. Największa szkodliwość larw przypada w okresie, kiedy rośliny znajdują się w fazie 1-3 liści. Jedna larwa może zniszczyć do 10 roślin w rzędzie. Rośliny pozbawione są korzeni, a tkanka gnije od dołu. Uszkodzony szczypior więdnie, żółknie i zasycha.
    Zwalczanie

    • Unikanie częstej uprawy cebuli na tym samym polu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
    • Wskazane jest wykonanie głębokiej orki po ostatnim zbiorze. Bobówki są wyrzucane na powierzchnię gleby, gdzie zjadają je ptaki, chrząszcze biegaczowate lub giną w okresie zimowym pozostając na powierzchni ziemi.
    • Nie należy dopuszczać chwastów do kwitnienia, ponieważ przyciągają muchówki odżywiających się nektarem.
    • Zaleca interwencyjne stosowanie insektycydów w okresie lotu i składania jaj

Sygnalizacja połyśnicy przy pomocy żółtych tablic lepowych Sałata zniszczona przez ślimaki Objawy żerowania larw śmnietki cebulanki Marchew uszkodzona przez larwy pierwszego pokolenia polyśnicy marchwianki