Komunikat warzywniczy BCS z dnia 27.06.2013 – szkodniki roślin kapustnych

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:
Różne gatunki warzyw kapustnych:

  • Mszyca kapuściana (Brevicoryne brassicae) Na warzywach kapustnych mogą pojawi się pierwsze osobniki mszycy kapuścianej. Jest to niewielki pluskwiak równoskrzydły około 2 mm długości, szarozielony, z woskowym nalotem. Żeruje w koloniach. Na skutek żerowania na liściach powstają  jasne plamy. Liście zwijają się łyżeczkowato w kierunku kolonii mszyc.
    Zwalczanie: Po stwierdzeniu obecności 6 mszyc na 1 roślinie, zaleca się wykonanie zabiegu opryskiwania np. preparatem Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha.  Zabiegu opryskiwania Proteusem nie należy odkładać na późniejszy termin, ponieważ po 10-14 dni od pojawienia się pierwszych mszyc  na roślinach pojawią się naturalni wrogowie mszyc: biedronki, złotooki, mszycarze, kusakowate i bzygowate.  W razie potrzeby, kolejny zabieg przeciwko mszycom można wykonać preparatem  Movento 100 SC w dawce 0,75 L/ha, który jest selektywny dla organizmów pożytecznych.
  • Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae) Młode gąsienice są jasnożółte, wraz z wiekiem ciemnieją i są  zielone lub brunatne do czarnych, długości 40 – 45  mm. Początkowo żerują na liściach zewnętrznych, wygryzając duże okrągłe otwory (brzegi i nerwy są nienaruszone). Następnie wgryzają się do główek i róż, które są zanieczyszczone odchodami i gniją. Próg zagrożenia wynosi 4–5 gąsienic na 50 roślinach.
  • pietnówka brukiewka (Mamestra oleracea) Gąsienice są zielone lub czerwonobrunatne, z 3 białymi pasami na grzbiecie i żółtymi pasami po bokach ciała. Długość około 40 mm.
  • Piętnówka chwastówka (Mamestra trifolii) Gąsienice są od jasnozielonych do9 rudych, z ciemniejszymi pasami na grzbiecie i czerwonawo brązowymi paskami z białymi brzegami wzdłuż boków ciała, długość około 40 mm
  • Piętnówka rdestówka (Mamestra persicariae) Gąsienice są zielonobrunatne z żółtym pasem na grzbiecie, długość około 45 mm.
    Zwalczanie: Zabieg opryskiwania należy wykonać np. preparatem Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy. Gąsienice piętnówek i błyszczki należy zwalczać przed wgryzieniem  się do główek i róż.

UWAGA: wszystkie zabiegi chemiczne należy wykonać w godzinach wieczornych po oblocie pszczół!