Komunikat warzywniczy BCS z dnia 18.06.2015 – szkodniki

W poniższym komunikacie opisano aktualne zagrożenia dla upraw warzyw kapustnych i cebulowych.

W całej Polsce szczególnie na terenach o dużym zagęszczeniu upraw warzyw kapustnych stwierdzono obecność motyli i gąsienic tantnisia krzyżowiaczka i bielinka rzepnika.

tantniś krzyżowiaczek
Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)
bielinek rzepik
Bielinek rzepnik (Pieris rapae)

 

 

 

 

 

 

 

Tantniś krzyżowiaczek

Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokułu. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają „okienka” w liściach zewnętrznych.

Bielinek rzepik

Gąsienice są aksamitne, jasnozielone, długości do 35 mm. Żerują pojedynczo, wygryzając nieregularne otwory w liściach. Przy masowym wystąpieniu mogą powodować duże szkody. Próg zagrożenia wynosi 1–3 gąsienice na 10 roślinach.

Zwalczanie tantnisia krzyżowiaczka i bielinka kapustnika

Zabieg opryskiwania należy wykonać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy. Do zwalczania gąsienic w warzywach kapustnych polecamy insektycydy Decis Mega 050 EW w dawce 0,15 L/ha oraz Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha.

Mączlik szklarniowy

W ostatnich latach można zauważyć wzrost liczebności szkodnika na plantacjach warzyw kapustnych. Jest to mały około 1,5 mm uskrzydlony owad oraz nieruchome larwy które żerują na spodniej stronie liści. Liście zasiedlone przez szkodnika pokryte są rosą miodową i grzybami sadzakowymi. Aktualne występuje on dość licznie w Polsce Centralnej.

Zwalczanie mączlika szklarniowego

Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha, preparat można stosować od fazy 3 liści rośliny. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento zwalcza również mszyce, które nadal dość licznie występują na warzywach kapustnych.

Wciornastek tytoniowiec

cebula wciornastkiW całej Polsce trwa lot wciornastka tytoniowca, który w tym okresie najchętniej zasiedla uprawy cebuli i pora. Szkodnik ten będzie żerował do zbioru oraz razem z cebulą zostanie przeniesiony do przechowalni. Szkody wyrządzają osobniki dorosłe (czarne lub brunatne) i larwy (jasnożółte). Objawem żerowania są drobne, podłużne białosrebrzyste plamy. Szczypior w miejscu żerowania wciornastków załamuje się i zasycha wcześniej niż zdrowe rośliny.

Zwalczanie wciornastka tytoniowca

Zabiegi opryskiwania należy wykonać 2 lub 3 razy, co 7 dni preparatami zalecanymi do ochrony zgodnie z programem ochrony roślin warzywniczych.