Komunikat warzywniczy z dnia 20.07.2012 – szkodniki i choroby

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae) W najbliższym czasie na plantacjach marchwi może pojawić się drugie pokolenie połyśnicy marchwianki. Dorosła muchówka ma długość do 5 mm. Tułów i odwłok jest czarny z metalicznym połyskiem, część głowy, czułki i odnóża są koloru rdzawego. Odwłok ma ostro (wrzecionowato) zakończony. Larwy tej muchówki żerują w korzeniach warzyw z rodziny selerowatych (d. baldaszkowatych) – marchew, pietruszka, pasternak, seler. W miejscu żerowania widoczne są ciemne korytarze wypełnione rdzawą półpłynną masą.
    Ochrona:

    • w okresie lotu much należy prowadzić na plantacji monitoring przy pomocy żółtych tablic lepowych (od połowy lipca do połowy sierpnia). W tym celu należy ustawić 30 cm od brzegu pola 3-4 żółte tablice lepowe, szczególnie uwzględniając sąsiedztwo zadrzewień i zarośli, gdzie samica po oblocie plantacji i złożeniu jaj odpoczywa. Tablice należy sprawdzać codziennie. Po odłowieniu średnio 1 muchówki na 1 tablicę przez kolejne 3 dni należy wykonać zabieg opryskiwania jednym z zalecanych insektycydów. Zabieg należy powtórzyć po 5-7 dniach.
    połysnica marchwiankatablice lepowe
  • Bawełnica topolowo-marchwiana (Pemphigus phoenix)   Szkodnik wyrządza szkody tylko na marchwi. Jest gatunkiem dwudomowym. Miejscem zimowania i rozwoju pierwszych 3-6 pokoleń są topole. Mszyce zasiedlające topole są jasnozielone długości około 2,5 mm, a zasiedlające marchew są jasnożółte długości około 3 mm. O obecności bawełnicy topolowo-marchwianej na topoli świadczą wyrośla (galasy) na głównym nerwie liścia. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzeni. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który na cięższych glebach może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka.
    Ochrona:

    • Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu. Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy „odkrywek”. Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy- obecność „białej waty” – jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach.. Zabiegi opryskiwania wykonuje się tylko na marchwi przeznaczonej na późny zbiór. W przypadku przekroczenia progu zagrożenia na lustrowanych roślinach, należy przyspieszyć termin zbioru marchwi.
    bawełnica topolowo marchwiana
  • Gnatarz rzepakowiec (Athalia colibri)   Szkodnik warzyw kapustnych (szczególnie kapusty pekińskiej), chrzanu, rzodkiewki uprawianej na zbiór jesienny, rzodkwi i rzepy. Larwy wyglądem przypominające gąsienice motyli. Larwy są bardzo żarłoczne. Jeśli żerują na młodych roślinach, to po kilku dniach pozostają tylko grube łodygi. Starsze rośliny mają zeszkieletowane liście.
    Ochrona:

    • Plantacje powinny być lustrowane co 2-3 dni – do końca września. W przypadku wystąpienia szkodnika należy wykonać opryskiwanie jednym z zalecanych insektycydów. W miarę możliwości należy dokładnie pokryć cieczą także dolną stronę liści.
    gnatarz rzepakowiecgnatarz rzepakowiec 2
  • Ślimaki (Gastropoda) Padające deszcze zwiększają aktywność ślimaków. O obecności ślimaków świadczą wygryzione w liściach nieregularne dziury lub srebrzysty błyszczący śluz.
    Ochrona:

    • Na większych powierzchniach stosuje się zwalczanie chemiczne przy pomocy moluskocydów – środków do zwalczania ślimaków. Zabieg zaleca się wykonać wieczorem, kiedy jest największa aktywność szkodnika.
    ślimakślimak 2

    UWAGA! Ślimak winniczek w okresie od 1 czerwca jest pod ochroną!!!

ZAGROŻENIE CHOROBAMI W UPRAWACH WARZYW:

W niektórych rejonach uprawy cebuli może wystąpić fuzarioza cebuli. Rośliny z objawami tej choroby dosyć łatwo można rozpoznać na polu, gdyż są zahamowane we wzroście. Liście więdną, rośliny stają się żółte a po wyciągnięciu z ziemi w rejonie piętki korzenie są zredukowane (często do zera), w wielu przypadkach widać białą grzybnię. Często korzenie, które zostały przy piętce mają fioletowe przebarwienia. Zwalczanie chemiczne w okresie wegetacji w Polsce nie jest opracowane. Z punktu widzenia agrotechniki przerwa w uprawie cebuli na zagrożonym polu przez 3-4 lata oraz unikanie stanowisk z nierównościami, gdzie może stagnować woda z opadów, może być pomocne.
Cebula nadal jest zagrożona przez mączniaka rzekomego cebuli. Na plantacjach należy prowadzić co kilka dni lustrację, wyszukując roślin z objawami choroby w postaci szarych lub białoszarych nalotów na liściach cebuli. Zwykle w obrębie nalotów tworzy się strefa jaśniejszej tkanki liścia o owalnym kształcie. Objawy najczęściej można obserwować od strony zachodniej. Istnieje duża lista fungicydów do zwalczania tej choroby, wśród których poleca się Mildex 711,9 WG i Infinito 687,5 SC jako środki wykazujące działanie systemiczne, a więc skutecznie zwalczające mączniaka rzekomego, nawet jeśli rozpoczyna się zabiegi opryskiwania roślin już porażonych.
Istnieje duże zagrożenie pojawienia się zarazy ziemniaka, która jest najgroźniejszą chorobą porażającą pomidory. Ten patogen zimuje w bulwach pochodzących z chorych ziemniaków. Zakażone ziemniaki stanowią poważne źródło infekcji dla pomidorów w okresie końca lipca i w sierpniu, szczególnie w warunkach temperatury poniżej 15°C. Wówczas zarodniki pływkowe są przenoszone za pośrednictwem wiatru i deszczu na zdrowe rośliny pomidorów. Zwalczanie zarazy w okresie wegetacji polega na przemiennym stosowaniu polecanych fungicydów do opryskiwania roślin. Lista tych fungicydów jest pokaźna. Warto tylko pamiętać, że można wykonać zabiegi profilaktyczne, zanim choroba się pojawi. W czasie obserwowanych objawów zarazy na niektórych roślinach polecane są środki o działaniu wgłębnym lub systemicznym, czyli takie, które wnikają do rośliny. Skutecznym środkiem jest Mildex 711,9 WG, który wykazuje wysoka skuteczność w dużym stanie zagrożenia tą chorobą.

zaraza ziemniaka