Misja desykacja

ziemniakCzas zbiorów płodów rolnych to okres, kiedy rośliny osiągają właściwą dojrzałość fizjologiczną. Jednak są uprawy, takie jak rzepak czy ziemniak, które wymagają pewnej pomocy od plantatora na tym końcowym etapie produkcji. Dlatego też producenci decydują się na wykonanie desykacji. W znaczny sposób ułatwia i przyspiesza to zbiór oraz ogranicza straty plonu spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

W jakim celu wykonujemy desykację?

Zabieg desykacji określany jest jako niszczenie jeszcze zielonych, nadziemnych części roślin, np. liści, pędów. Wykonanie desykacji w sposób bezpośredni wpływa na właściwe przygotowanie plantacji do zbioru, ponieważ przyspiesza oraz wyrównuje dojrzewanie bulw i nasion. Znacznie zmniejsza nakłady poniesione na robociznę i energię, ze względu na ułatwioną pracę maszyn podczas zbioru. Na plantacji ziemniaka zmniejsza porażenie przez choroby wirusowe oraz zarazę ziemniaka i rizoktoniozę poprzez zniszczenie naci. Pośrednio bulwy zostają zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas zbioru.

Czym desykować?

Dotychczas do desykacji był używany przez plantatorów środek Reglone 200 SL. Preparat ten przeznaczony jest do defoliacji plantacji ziemniaka jadalnego, nasiennego, przemysłowego, jak i do desykacji plantacji rzepaku, bobiku, grochu, łubinu oraz niszczenia wtórnego zachwaszczenia chwastów na tych plantacjach.

Mission 200 SL- aby łatwiej zebrać plon

Obecnie wykaz zarejestrowanych środków (do desykacji i odchwaszczania) powiększył nowy produkt Mission 200 SL. Substancją aktywną preparatu Mission 200 SL – podobnie jak w przypadku Reglone – jest dikwat, związek z grupy pirydyli. Związek ten wykazuje bardzo szybkie działanie. Jego pierwsze objawy widać już po kilkunastu godzinach od wykonania aplikacji. To związek kontaktowy (działa w miejscu naniesienia), wykazuje silne działanie parzące.mission

Przeznaczony jest do: 

  • niszczenia naci ziemniaczanej,
  • desykacji rzepaku,
  • likwidacji wtórnego zachwaszczenia.

Głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu desykacji jest właściwy stan roślin, tj. muszą one posiadać odpowiedni turgor, dlatego zabieg środkiem Mission 200 SL najlepiej wykonać we wczesnych godzinach rannych lub późnych popołudniowych. Skuteczność działania środka nie jest obniżana nawet po opadach deszczu wkrótce po opryskiwaniu. Dikwat może stracić swoje właściwości jedynie po zetknięciu z glebą w ciągu 1–3 dni od wykonania zabiegu. Po potraktowaniu dikwatem, roślin oraz ich części nie można przeznaczyć do spożycia ani na paszę nie wcześniej niż 3 tygodnie po wykonanym zabiegu.

Precyzja terminu i dawki

W uprawie ziemniaka maksymalna i zalecana dawka dla jednorazowego stosowania wynosi 2–3 l/ha, przy ilości cieczy użytkowej 400–600 l/ha. Wyższa dawka zalecana jest na zwarte łany roślin i wyrośnięte rośliny. W trakcie okresu wegetacyjnego ziemniaków można wykonać 2 zabiegi w odstępie 4–6 dni w dawce 2 l/ha.

Kiedy wykonać zabieg?

Ustalenie terminu niszczenia naci ziemniaków uzależnione jest od fundamentalnych czynników produkcyjnych, m.in.:

  • technologii uprawy (nawożenia i ochrony, przeznaczenia plonu),
  • długości okresu wegetacyjnego,
  • fazy rozwojowej rośliny,
  • panujących warunków pogodowych.

Optymalnym terminem wykonania zabiegu jest początek starzenia się roślin ziemniaka, które charakteryzują się wtedy zżółknięciem dolnych liści. Najlepsze efekty związane z desykacją naci można uzyskać, wykonując zabieg preparatem Mission 200 S na mniej więcej 3 tygodnie przed planowanym zbiorem. Oprócz niszczenia naci zabieg ten pełni jeszcze jedną funkcję, mianowicie uniemożliwia przemieszczanie się do bulw zarodników grzybów i cząstek wirusów z liści i łodyg. Dlatego też niszczenie naci powinno się wykonać na mniej więcej 2 tygodnie po głównym locie mszyc, które są wektorami chorób wirusowych.