Skuteczne zwalczanie mszyc w uprawie sałaty pod osłonami

W uprawie sałaty pod osłonami mszyce stanowią wyjątkowo uciążliwy problem, który w znacznej mierze przekłada się na wynik ekonomiczny. Obecność nawet niewielkiej liczby osobników w główkach często dyskwalifikuje towar przeznaczony do sprzedaży, który niejednokrotnie, w drodze reklamacji, wraca do producenta. 

Rodzaje mszyc

Pod osłonami najczęściej spotykanymi mszycami są: mszyca ziemniaczano-smugowa, mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana oraz mszyca porzeczkowo-sałatowa. Osobniki mszycy brzoskwiniowo ziemniaczanej występujące w szklarniach są najczęściej jasnozielone różowe lub kremowożółte. Z kolei mszyca ziemniaczana smugowa i porzeczkowo-sałatowa mają ciało jasnożółte i są nieco większe od brzoskwiniowej.

Konieczność lustracji upraw w kierunku obecności mszyc

Zwalczanie mszyc powinno być prowadzone na podstawie regularnie wykonywanych lustracji roślin, a zabiegi należy wykonywać jak najszybciej, natychmiast po zauważeniu pierwszych osobników. Praktyka dowodzi, że nawet inspekcje wykonywane raz w tygodniu to czasami za mało do skutecznego zwalczania mszyc na sałacie. W przypadku rozpoczęcia nowego cyklu uprawy lustracje roślin powinny być prowadzone już od samego początku uprawy nawet codziennie.

mszyce-salata2 mszyce-salata3 mszyce-salata1

Sposoby monitorowania zagrożenia upraw przez mszyce

Przydatnym narzędziem do stałego monitorowania zagrożenia jest wystawianie żółtych tablic lepowych informujących o nalatywaniu form uskrzydlonych. Obecność uskrzydlonych mszyc informuje o pojawieniu się kolejnego pokolenia co w znacznej mierze przyspiesza podjęcie decyzji dotyczącej terminu . Ma to szczególne znaczenie w kontekście aktualnych rejestracji, gdyż do zwalczania mszyc na sałacie zarejestrowane są przede wszystkim środki układowe, a te potrzebują czasami nawet kilku dni do efektywnego działania. W przypadku kiedy zabiegi będą wykonane dopiero w okresie znacznego wzrostu populacji mszyc to nawet, pomimo osiągnięcia dobrej skuteczności, sama obecność martwych mszyc często nie jest przez rynek do zaakceptowania.

Środki chroniące uprawy sałaty przed mszycami

W ochronie sałaty przed mszycami zarejestrowany jest preparat układowy oparty na pirimikarbie czyli Pirimor 500 WG,  stosowany w stężeniu 0,05%, oraz środek z nowej generacji Movento 100 SC, którego substancją czynną jest spirotetramat. Movento 100 SC zastosowany w dawce 0,45 l/ha jest rozprowadzany zarówno w górę (naczyniami) jak i w dół roślin (przez floem). Nie oznacza to jednak, że należy zwlekać z użyciem środka, który można stosować już od 3 liścia sałaty. Z uwagi na sposób działania preparat powinien znaleźć się w tkankach roślin jeszcze przed okresem masowego rozmnożenia się mszyc. Zastosowany później działa efektywnie, ale nie ogranicza negatywnego efektu wizualnego.

To samo dotyczy preparatów opartych na pirimikarbie, które również powinny być zastosowane jak najwcześniej tak aby krążyły w roślinie wraz z wodą jeszcze przed masowym rozmnożeniem mszyc. Zastosowanie Pirimoru 500 WG  w późniejszych fazach rozwojowych sałaty może skutkować zmniejszoną skutecznością ponieważ środki te nie mogą być silnie transportowane w dół liścia co ogranicza ich efektywność w momencie kiedy sałata zawiązała już wyraźną główkę. W ostateczności można wykorzystać gazowe i kontaktowe działanie pirimikarbu poprzez jego zastosowanie z użyciem wytwornic mgły. W takiej sytuacji ciecz robocza ma możliwość dotrzeć do trudno dostępnych miejsc efektywniej niż przy użyciu standardowych opryskiwaczy.

Konieczność dostarczania fosforu i zwalczania niedoborów cynku w uprawach sałaty

Wiadomo, że czynnikiem, który sprzyja zasiedlaniu roślin przez szkodniki kłująco- ssące, w tym mszyce, jest często niedobór cynku. W przypadku braku tego mikroelementu rośliny są chętniej zasiedlane przez te owady. Już od początku cyklu produkcyjnego, w trakcie przygotowania rozsady sałaty, warto zaopatrzyć sadzonki w ten mikroelement. Aby jednocześnie dostarczyć młodym roślinom fosfor niezbędny do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie nawozu w postaci mikrogranulatu o nazwie Mikrostar PZ. Nawóz zawiera wysoką zawartość cynku, a fosfor występuje w postaci połączeń organicznych co zapewnia szybką dostępność składników. Do przygotowania rozsady Mikrostar PZ stosuje się w ilości 0,3-0,5 kg/m3 podłoża.