Belem 0,8 MG – na uciążliwe szkodniki glebowe

Podziemne części warzyw korzeniowych często są atakowane przez szkodniki glebowe. Efektem ich żerowania są mniejsze plony o gorszych parametrach jakościowych i słabej zdolności przechowalniczej. Jak z nimi walczyć, minimalizując jednocześnie pozostałości w roślinach?

Szkodniki glebowe są bardzo trudne do zwalczania, a substancje aktywne zawarte w konwencjonalnych środkach chemicznych mogą przedostać się do korzeni. Biorąc pod uwagę coraz wyższe wymagania konsumentów dotyczące bezpieczeństwa żywności, warto poszukać  rozwiązań skutecznych i jednocześnie minimalizujących pozostałości w roślinach.

Połyśnica Marchwianka

Uszkodzenia spowodowane przez połyśnicę

Jednym z najgroźniejszych szkodników marchwi jest połyśnica marchwianka (Psila rosae). Pierwsze pokolenie tych muchówek (dorosła postać owada) najczęściej pojawia się w maju. Samice składają jaja do gleby, w okolicach korzeni młodych roślin z gatunku baldaszkowatych. Po mniej więcej 8 dniach od złożenia jaj wylęgają się larwy i następuje inwazja na marchwi, w wyniku żerowania liście młodych roślin żółkną. Żerujące w korzeniu larwy szybko rosną i linieją.

W lipcu połyśnica marchwianka przepoczwarza się i wylatuje drugie pokolenie tej muchówki.

Połyśnica marchwianka – postać dorosła

Z początkiem sierpnia samice składają jaja na plantacji marchwi, larwy przez mniej więcej 3 tygodnie żerują na bocznych, cienkich korzeniach, nie powodując większych szkód.

Największe szkody wyrządzają we wrześniu, gdy larwy przechodzą na główne korzenie marchwi, drążąc w nich tunele.

 

Aplikacja preparatu Belem 0,8 MG – małe siewniki do nasion (marchew, rzodkiewka, rzepak)

Innowacyjny insektycyd

Skuteczny w walce z połyśnicą marchwianką jest Belem 0,8 MG, który w uprawie marchwi w gruncie należy stosować podczas siewu (patrz schemat) w dawce 12 kg/ha. Preparat ma działanie kontaktowe i żołądkowe – paraliżuje układ nerwowy szkodników. Belem 0,8 MG stanowi barierę wokół rośliny lub bulw.

Belem 0,8 MG w ZIEMNIAKU

Bulwa ziemniaka uszkodzona przez drutowce

 

W uprawie ziemniaka preparat zalecany jest w ochronie przed drutowcami.

Rekomendowana dawka to 24 kg/ha.

Skuteczność produktu Belem 0,8 MG w ziemniaku wyrażona % zaatakowanej bulwy przez drutowca

 Czy wiesz, że…

…przybrzeżne pasy upraw to miejsca intensywnej inwazji połyśnicy marchwianki? Do stwierdzenia obecności szkodnika używa się żółtych tablic lepowych. Już 2 muchówki dziennie przez kolejne 3 dni są uzasadnieniem do zastosowania ochrony chemicznej.

 

Justyna Pacześna-Mikurenda