Integrowana ochrona roślin – obowiązki

Od 1 stycznia 2014 roku stosowanie zasad Integrowanej ochrony roślin przez warzywników w Unii Europejskiej jest już obowiązkowe. Polscy warzywnicy w tym temacie mogą czuć się w pełni przygotowani, ponieważ niektórzy z nich od lat prowadzą swoje plantacje i uprawy według tych zasad. Od roku 2004, czyli wejścia Polski do UE, większość warzywników w swoich gospodarstwach wdrożyła system integrowanej ochrony roślin w ramach prowadzonej IPO.

Dlaczego integrowana produkcja?

Jednym z elementów rolnictwa do niedawna było wytworzenie jak największej ilości płodów, wobec tego stosowano coraz więcej nawozów oraz pestycydów. W efekcie takiej praktyki zaobserwowano niepokojące i niekorzystne skutki ekologiczne. Dlatego też zaczęto poszukiwać pewnych rozwiązań, które umożliwiłyby ochronę upraw warzywniczych prowadzonych pod osłonami, jak i w gruncie przed agrofagami, przy zachowaniu ekonomicznej opłacalności prowadzonej produkcji, a tym samym ograniczeniu wyżej wymienionych niekorzystnych skutków. Przedsięwzięte działania doprowadziły do opracowania podstaw integrowanej produkcji warzyw z uwzględnianiem i zachowaniem zasad integrowanej ochrony roślin.

Integrowana ochrona roślin – co to oznacza?

Integrowana ochrona roślin jest ogólnym sposobem ochrony roślin przed agrofagami, która polega na wykorzystaniu wszystkich dostępnych metod ochrony roślin, zwłaszcza metod niechemicznych. 

Metody integrowanej ochrony warzyw

Zwalczanie organizmów szkodliwych dla roślin uprawnych (szkodników, chorób, chwastów)  powinno być prowadzone  z wykorzystaniem w pierwszej kolejności metod biologicznych, fizycznych oraz agrotechnicznych i mechanicznych, przedkładając te metody nad chemiczną metodę ochrony. Wszystkie dostępne metody ochrony wykorzystywane w integrowanej ochronie roślin zostały przedstawione na schemacie:

schemat

Obowiązki w IOR

Poniżej podajemy wybrane zasady integrowanej ochrony:

  1. Zapobieganie występowaniu organizmów szkodliwych lub ograniczanie ich negatywnego wpływu, poprzez:  wykonywanie odpowiedniej i zalecanej agrotechniki dla prowadzonych upraw, stosowanie materiału siewnego i nasadzeniowego poddanego ocenie zgodnie z przepisami o nasiennictwie, wolnego od chorób i szkodników,
  2. planowanie zrównoważonego nawożenia, wapnowania, nawadniania i melioracji danych upraw,
  3. tworzenie i dbanie o habitaty organizmów pożytecznych, prowadzenie ochrony organizmów pożytecznych,
  4. przestrzeganie zasad higieny sanitarnej i fitosanitarnej (czyszczenie maszyn i sprzętu rolniczego, dezynfekcja pomieszczeń przechowalniczych).

Monitoring i sygnalizacja

Prowadzenie regularnego monitoringu i sygnalizacji umożliwia określenie występowania organizmów szkodliwych na plantacji. Dzięki prawidłowo prowadzonej sygnalizacji pojawu agrofagów możliwe jest wyznaczenie odpowiedniego terminu zabiegu chemicznego. Tym samym zwiększamy w ten sposób skuteczność i efektywność prowadzonej ochrony, niwelując negatywny wpływ ś.o.r. na środowisko naturalne.

Dokumentacja w IOR

Jeżeli warzywnik stara się o uzyskanie certyfikatu poświadczającego prowadzenie uprawy metodą integrowanej produkcji, powinien prowadzić ewidencję wszystkich działań związanych z kwestią IP. Powinny one być dokumentowane w Notatniku Integrowanej Produkcji Roślin.

Szkolenia w zakresie Integrowanej Ochrony

Od 1 stycznia 2014 roku każdy z producentów sadowniczych, warzywniczych i rolniczych jest zobligowany do odbycia szkolenia z zakresu Integrowanej Produkcji. Szkolenie podstawowe w zakresie stosowania środków ochrony roślin i integrowanej produkcji nie jest wymagane od osób, które mają zaświadczenie wydawane przez szkołę ponadgimnazjalną lub szkołę wyższą. Ważność przebytego szkolenia wynosi 5 lat.

Gdzie szukać informacji?

Na stronie internetowej MRiRW w zakładce Ochrona Roślin –> Integrowana Ochrona Roślin są zamieszczane oraz aktualizowane metodyki integrowanej ochrony roślin dla poszczególnych upraw, poradniki ochrony roślin, a także informacje o dostępnych systemach wspomagania decyzji w ochronie roślin.