Jak zadbać o wysoką jakość ziemniaków pod koniec wegetacji? – Komunikat Ziemniaczany Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu ziemniaczanego, z którego dowiecie się jak odpowiednio zadbać o ziemniaki pod koniec wegetacji.

00:28 – zabezpieczenie przed kiełkowaniem w przechowalni
00:53 – ochrona bulw przed porażeniem zarazą ziemniaka
01:59 – desykacja

Produkty z filmu kupisz tutaj:
Himalaya 80 SG
Leimay 200 SC
Folpan 80 WG
Desic
Spotlight plus 060 EO
Amigo

Transkrypcja

Witam serdecznie, drodzy państwo. Karolina Jazic. Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia jednego z ostatnich komunikatów ziemniaczanych w tym sezonie.

Drodzy państwo, wegetacja powoli dobiega końca. W przypadku, gdy plon chcemy skierować do magazynu, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, by później cieszyć się wysokiej jakości towarem. Na plantacjach, które chcemy zabezpieczyć przed kiełkowaniem w przechowalni, warto zastosować produkt Himalaya 80 SG czyli hydrazyd maleinowy w dawce 5 kilogramów na hektar. Istotne jest by oprysk wykonać tuż przed rozpoczęciem naturalnego więdnięcia naci, gdy rośliny są jeszcze zielone, czyli w wielu miejscach zostało to już wykonane. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to ochrona bulw przed porażeniem zarazą ziemniaka. Jak wiadomo, zarodniki pływkowe phytophthory infestans mogą wraz z kroplą wody przedostać się do gleby i porazić bulwy, co pogarsza ich jakość i zdolność przechowalniczą. W tym celu należy zabezpieczyć plantacje preparatem zabijającym zarodniki pływkowe. Możemy na przykład na przedostatni zabieg zastosować Leimay czyli substancja amisulbrom w dawce 0,5 litra na hektar w połączeniu z Folpanem 80 WG 2 kilogramy na hektar. Leimay, drodzy państwo, doskonale ochroni plon przed porażeniem, a folpet zawarty w Folpanie dodatkowo zabezpieczy też przed alternariozą. Drodzy państwo, w ostatnim zabiegu możemy sięgnąć po Fluazinovą w pełnej dawce 0,4 litra na hektra. Fluazinam także wykazuje właściwości zabijające zarodniki pływkowe. Oprysk ten możemy połączyć z desykacją naci czyli niszczeniem nadziemnej części roślin. Desykacja, drodzy państwo, oczywiście ułatwia zbiór ziemniaków, ale także poprawia jakość i zdrowotność plonu. Bulwy szybciej uzyskują dojrzałość fizjologiczną, a co za tym idzie, są mniej podatne na uszkodzenia w czasie zbioru oraz transportu. W przypadku uprawy sadzeniaków desykacja zapobiega także przemieszczaniu się wirusów w łodygach. Po wycofaniu dikwatu głównym preparatem służącym do chemicznego niszczenia naci jest Spotlight Plus. Wspomaga on także oddzielanie bulw od stolonów. Dawka produktu to 1 litr na hektar. Dobre rezultaty daje także połączenie go z nawozem Desic, który dzięki formule pH active wspomaga, drodzy państwo, właściwości parzące nadziemnych części roślin. Zawiera on także mikroelementy, mangan oraz cynk. Dawka nawozu to 25 kilogramów na hektar. Ma on postać drobnokrystaliczną, więc doskonale rozpuszcza się w wodzie. Do zabiegu warto dodać adiuwant Amigo w dawce 1,5 litra na hektar. Można też zwiększyć ilość wody do około 400 litrów na hektar. Dobrze jest wykonać oprysk w słoneczny dzień, najlepiej na początku dnia.

Drodzy państwo, mam nadzieję, że mimo tego trudnego sezonu, tych trudnych warunków atmosferycznych, które panowały w tym roku, plony u państwa będą jak najwyższe. I życzę oczywiście państwu tego. Do zobaczenia w kolejnych materiałach.