Jakie zabiegi wykonać na start w ziemniakach? Komunikat ziemniaczany 29.04

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu ziemniaczanego z dnia 28.04.2021 z którego dowiesz się jakie zabiegi wykonać w ziemniakach w najbliższym czasie:

0:15 – warunki do sadzenia ziemniaków
0:58 – choroby w uprawie ziemniaków
1:52 – problem z nicieniami
2:32 – ochrona herbicydowa

Transkrypcja

Dzień dobry, zastanawiają się państwo, jakie zabiegi wykonać na start w ziemniakach?

Zachęcam do obejrzenia komunikatu.

Zbliża się dużymi krokami majówka a sadzenie ziemniaków jeszcze w wielu gospodarstwach jest dopiero na półmetku. Warunki pogodowe panujące w kwietniu przypominały zimową aurę. W ostatnich dniach wystąpiły przymrozki sięgające miejscami nawet do minus sześć stopni, a dwa dni temu w niektórych rejonach pojawił się opad śniegu.

Każdy zadaje sobie pytanie: Czy tak powinna wyglądać wiosna?

Gleba jest ciągle nieogrzana, a to sprawia, że ziemniaki, które posadziliśmy pod koniec marca, wypuściły jedynie niewielkie kiełki.

Tutaj na ty polu ziemniaki były posadzone dobre dwa tygodnie temu.

Rośliny męczą się ze wschodami a takie warunki chłodne i wilgotne są idealne do rozwoju chorób.

Wydaje się, że w tym roku rizoktonioza będzie dużym problemem na plantacjach.

Źródłem infekcji mogą być zarówno ospowate sadzeniaki, jak i gleba, więc trzeba dbać o płodozmian i zdrowy materiał sadzeniakowy.

Jeśli zdecydowaliśmy się na zastosowanie zaprawy, to bez wątpienia dokonaliśmy właściwego wyboru.

Na tym polu wykorzystano Allstar, dzięki czemu unikniemy problemu z patogenami.

Zawarta w nim substancja, daje dodatkowy efekt fizjologiczny, pozwalający uzyskać ładne i wyrównane wschody.

Mówiąc o zaprawie, pojawiają się pytania o zwalczanie szkodników, w tym celu polecam oczywiście Belem, jest to insektycyd w formie mikrogranulatu, który aplikujemy bezpośrednio do gleby podczas sadzenia.

W opisie tego komunikatu znajdziecie link do filmu na temat aplikacji produktu. Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę podczas sadzenia? Jeśli wiemy, że na danym polu może pojawić się problem z nicieniami, to warto pomyśleć o zastosowaniu nematocydu Velum Prime. Stosujemy go w formie oprysku gleby. Możemy to wykonać przed sadzeniem na całym polu i wymieszać z glebą, bądź jako zabieg pasowy gleby podczas sadzenia.

Aby usprawnić pracę, można połączyć go z Allstarem.

Pamiętajcie, by nie bagatelizować obecności nicieni na plantacji. Powodują znaczne obniżenie ilości i jakości plonu, a niektóre z nich mogą także przenosić wirusy, jak na przykład nekrotycznej kędzierzawki tytoniu, prowadząc do defektów i dyskwalifikacji towaru.

Jak już ziemniaki są posadzone, to mamy chwilę by dobrać herbicydy.

Warto zrobić oprysk przedwschodowy i zabezpieczyć pole przed chwastami od samego początku.

W tym momencie mamy większy wybór substancji czynnych. Ważna jest wilgotność gleby, ale o to w tym roku raczej nie musimy się martwić. Niemniej jednak, dobrze postawić na substancję wykazującą większą tolerancję na niską wilgotność w glebie.

Świetnie sprawdza się mieszanina Mandrylu – 2-2,5 litra na hektar z Vernalem 0,8 do 1,2 litra na hektar. Jest to idealne połączenie dwóch substancji wykazujące szerokie spektrum zwalczanych chwastów.

Jeśli mamy też problem z przytulią czepną, to warto dodać 0,1-0,15 litra Commandu.

Taki zabieg należy wykonać na około 7-10 dni przed wschodami. Do herbicydów doglebowych polecamy Adiuwant Remix, poprawi nie tylko skuteczność, ale także uchroni rośliny przed ewentualną fitotoksycznością w przypadku opadów deszczu.

Na dziś tyle, zachęcam do lajkowania i do odwiedzenia naszej nowej grupy na Facebooku, Doradca Warzywniczy. Jest to świetne miejsce, aby podzielić się z innymi swoim doświadczeniem oraz spostrzeżeniami.

Do zobaczenia.