Komunikat warzywniczy BCS z dnia 08.07.2014 – szkodniki

Zagrożenia dla warzyw kapustnych

Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae)

Groźny szkodnik warzyw kapustnych. Gąsienice początkowo żerują na zewnętrznych liściach, wygryzając duże, okrągłe otwory, brzegi i nerwy liści pozostawiają nienaruszone. Później wgryzają się do główek. Zanieczyszczone odchodami główki gniją.

Jaja są fioletowe z wklęsłym środkiem. Samica je składa w złożach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Gąsienice po wylęgu są barwy jasnożółtej, później zielonej lub brunatnej do czarnej,  długości 40 mm.

Profilaktyka i zwalczanie

Próg zagrożenia wynosi 4-5 gąsienice na 50 roślinach. Zwalczanie należy rozpocząć w okresie wylęgania się i żerowania najmłodszych stadiów rozwojowych gąsienic. Nie wolno opóźniać wykonania zabiegu, gdyż po wgryzieniu się do główek są praktycznie „niedostępne” dla środków.

Mszyca kapuściana (Brevicoryne brassicae).
Mszyca brzoskwiniowa (Myzus persicae)

Żerują na roślinach w  koloniach. Opanowane liście skręcają się i odbarwiają w miejscu żerowania. Jeśli  mszyce zasiedlą środkowe liście, kapusta nie wiąże główki, a kalafior i brokuły róż. Przy bardzo silnym zaatakowaniu młode rośliny mogą zamierać. Progiem zagrożeniem jest 5-6 mszyc 10 roślinach.

Profilaktyka i zwalczanie

W okresie wegetacji konieczne jest zwalczanie chwastów żywicielskich, na których mogą zimować jaja oraz rozwijają się mszyce. W momencie pojawienia się mszyc należy rozpocząć opryskiwanie roślin środkami mszycobójczymi, powtarzając zabiegi w miarę potrzeby.

Śmietka kapuściana

W całej Polsce trwa intensywny lot śmietki kapuścianej, w wielu regionach przekroczony został próg szkodliwości.

Przypominamy o monitorowaniu plantacji przy pomocy pułapek zapachowych. Szczegółowe informacje dotyczące szkodliwości, identyfikacji szkodnika oraz instrukcje wystawiania pułapek zapachowych i monitorowania plantacji w Komunikacie z dnia 14.04.2014.

Ochrona – polecamy preparaty :

  • Proteus 110 OD – Do ochrony plantacji warzyw kapustnych przeciwko wyżej wymienionym szkodnikom. Stosowany w dawce 0,75 l/ha działa na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie.
  • Movento 100 SC – Do ochrony przeciwko mszycą w uprawach warzyw kapustnych w dawce 0,75 l/ha. Przypominamy również o pozytywnym działaniu preparatu Movento 100 SC na ograniczanie populacji śmietki kapuścianej.

Pchełki (Phyllotreta).

Małe skaczące chrząszcze wygryzające liczne drobne wgłębienie lub otwory w liściach.   Żerują na warzywach kapustnych, rzodkiewce, rzodkwi i chrzanie. Nie zwalczane pchełki mogą spowodować spadek plonu. Liście pokryte wyżerkami, żółkną, brązowieją i zasychają. 2-4 chrząszcze na 1 m2 lub pierwsze objawy żerowania są sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania.

Ochrona

Pierwszy zabieg opryskiwania należy wykonać gdy na metrze bieżącym rzędu wystąpią 2 chrząszcze lub objawy żerowania. Zaleca się zastosować jeden z zarejestrowanych preparatów zgodnie z Programem Ochrony Roślin Warzywniczych.