Komunikat warzywniczy BCS z dnia 02.07.2013 – szkodniki

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

Groch:

  • Paciornica grochowianka (Contorina pisi)
    Szkody wyrządzają małe (do 2 mm) beznogie białawe larwy, które zaniepokojone skaczą. Rośliny w których żerują larwy I pokolenia mają zahamowany wzrost i rozwój. Pąki kwiatowe nie rozwijają się i odpadają. W miejscu żerowania larw tkanka gnije. Silnie zaatakowane rosliny nie zawiązują strąków
    Profilaktyka i zwalczanie: Brak środków do zwalczania paciornicy. Przestrzeganie zasad prawidłowej agrotechniki ogranicza szkody wyrządzane przez tego szkodnika: wczesny siew grochu, uprawa odmian wcześnie zakwitających odmian, izolacja przestrzenna (około 400 m ) od zeszłorocznych upraw grochu i peluszki.
    Paciornica grochowianka
  • Wciornastek grochowiec (Kakothrips robustus)
    Szkody wyrządzają osobniki dorosłe i larwy. Objawem żerowania są początkowo srebrzyste plamy, które później brunatnieją. Pąki kwiatowe nie otwierają się i zamierają. Wcześnie i silnie zaatakowana roślina przez wciornastki nie zawiązuje strąków. Strąki już wykształcone są zniekształcone i nie wytwarzają nasion.
    Profilaktyka i zwalczanie: W okresie pojawienia się szkodników wykonać zabieg opryskiwania środkiem zarejestrowanym do ochrony grochu przed tym szkodnikiem.
  • Strąkowiec grochowy (Bruchus pisorum)
    Chrząszcze pojawiają się w okresie kwitnienia roślin żywicielskich. Stadium szkodliwym są larwy, które uszkadzają nasiona. W nasionach widać okrągłe otworki. Jeśli w miejscu żerowania prześwieca przez skórkę ciemniejsza okrągła plamka, to znaczy jest tam chrząszcz lub poczwarka. Uszkodzone nasiona maja obniżona zdolność kiełkowania.
    Profilaktyka i zwalczanie: Do zwalczania wymienionych szkodników grochu należy zastosować zalecany insektycyd np. zarejestrowany do zwalczania strąkowca w maju 2013 Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Zabieg należy przeprowadzić w godzinach wieczornych po oblocie pszczół.
    Strąkowiec grochowy

Warzywa Kapustne:

  • Tantniś krzyżowiaczek (Plutella maculipennis)
    Na plantacjach warzyw kapustnych stwierdzono obecność motyli drugiego pokolenia tego szkodnika. Szkody wyrządzają gąsienice (do 12 mm długości), jasnozielone z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Gąsienice wiosennego pokolenia żerują w liściach sercowych i w zawiązujących się główkach kapusty, różach kalafiora i brokuła. Rośliny z uszkodzonym przez tantnisia stożkiem wzrostu nie zawiązują główek i róż. Gąsienice początkowo minują liście, później zjadają miękisz w skutek czego powstają „okienka” w liściach zewnętrznych
    Profilaktyka i zwalczanie:     Zagrożenie dla plantacji wynosi 6 gąsienic lub poczwarek na 10 roślinach. Zabieg opryskiwania należy przeprowadzić w okresie wylęgania się gąsienic. Zwalczając mszycę kapuścianą Proteusem 110 OD w dawce 0,75 l/ha, jednocześnie uzyskamy dobre działanie na gąsienice tantnisia.
    Tantniś krzyżowiaczek Tantniś krzyżowiaczek