Komunikat warzywniczy BCS z dnia 25.03.2014 – Błotniszka czosnkówka

Błotniszka czosnkówka (Suillia lurida)

Owad dorosły jest podobny do muchy domowej, koloru jasnobrązowego. Larwa jest biaława, beznożna, długości do 9 mm. Muchówki wylatują na pole wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza przekroczy +10oC. Samice składają pojedyncze jaja na młode, wychodzące z ziemi liście (nie później niż do fazy 3 liści) lub w bezpośrednim sąsiedztwie rośliny. Proces ten trwa z reguły do połowy kwietnia, ale w tym roku może się przesunąć co najmniej o kilka dni.
Najbardziej narażone warzywa  na porażenie szkodnikiem to:

  • czosnek,
  • cebula dymka szczególnie sadzona jesienią,
  • cebula ozima.

Objawy uszkodzeń:

Wiosną, gdy wyrastają pierwsze liście czosnku sadzonego jesienią, można zauważyć spiralne zwijanie się, a następnie zamieranie środkowych liści. Po rozkrojeniu wzdłuż uszkodzonych roślin jest widoczny chodnik wygryziony w środkowych liściach sięgający od góry, aż do zgrubiałej dolnej części rośliny. Wewnątrz żeruje zwykle jedna larwa. Żerowanie jest przyczyną zamierania liści tworzenia przez roślinę zredukowanych liści bez główki czosnku.

Czosnek oraz cebula sadzone na początku kwietnia i później nie są uszkadzane przez błotniszkę.

Profilaktyka i ochrona:

• Głęboka orka przedzimowa uniemożliwia części populacji tych muchówek wyjście z ziemi w okresie wiosennym.

• Usuwanie resztek porażonych roślin bezpośrednio po zbiorze czosnku.

• Nie należy lokalizować plantacji w pobliżu skupisk wieloletniej roślinności, ponieważ jest to naturalna wylęgarnia tego szkodnika – zimują owady dorosłe (zapłodnione samice) w szczelinach kory drzew i krzewów, w resztkach pożniwnych, kompoście, ściółce, darni i na roślinach porastających nieużytki.

• Najskuteczniejszym (i jedynym) terminem zwalczania błotniszki jest użycie środków ochrony roślin tuż po ruszeniu wegetacji. Zabieg stosuje się w fazie 1-2 liści czosnku, co zwykle ma miejsce w końcu marca lub w pierwszej dekadzie kwietnia – w tym roku jest to trzecia dekada marca. Obecnie jest brak zarejestrowanych środków do zwalczania szkodnika.

• Na małych powierzchniach można zastosować włókninę.