Komunikat warzywniczy BCS z dnia 20.07.2012 – choroby i szkodniki

Dnia 20.07.2012 roku wydany został komunikat dotyczący ochrony fasoli, ogórków, selera, upraw szklarniowych przed szkodnikami oraz cebuli i ziemniaków przed chorobami.

  • Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urtic) Groźny szkodnik fasoli, ogórków, selera oraz innych roślin uprawnych i dziko rosnących Są to przezroczyste lub zielonkawe pajęczaki (wielkość: samice-0,5 mm; samce-0,35 mm). Szkody wyrządzają wszystkie stadia ruchome przędziorka. Żerują na spodniej stronie liścia pod pajęczyną. Na górnej stronie liści widoczne są liczne jasne plamki, które później żółkną i zasychają. Podczas suchej słonecznej pogody szkodnik bardzo szybko zasiedla rośliny.
    Ochrona:

    • brak środków (akarycydów) do ochrony ogórka, fasoli i selera przed przędziorkiem chmielowcem.
    przedziorek chmielowiecprzedziorek chmielowiec 2przedziorek chmielowiec 3

    Objawy żerowania przędziorków na ogórku i selerze

  • Mszyca ogórkowa (Aphis gossypii)    Dorosłe osobniki uskrzydlone są ciemnozielone, mszyce bezskrzydłe są żółtozielone z czarnymi syfonami. Zasiedla ogórki uprawiane w pobliżu szklarni lub tuneli, gdzie przede wszystkim występuje. Szkodnik zasiedla również pąki kwiatowe i zawiązki owoców. Rośliny są zahamowane we wzroście. Liście są łyżeczkowato zwinięte w kierunku kolonii mszyc. Szkodnik jest szczególnie groźny w początkowym okresie rozwoju roślin.
    Ochrona:

    • Zabiegu opryskiwania nie odkładać i wykonać po pojawieniu się pierwszych kolonii, ponieważ po 10-14 dni od pojawienia się pierwszych mszyc na roślinach pojawią się ich wrogowie naturalni: biedronki, złotooki, mszycarze, kusakowate i bzygowate.
  • Śmietka kapuściana (Delia radium)    Przy pomocy pułapek zapachowych odławiane są ciężarne samice 2 pokolenia śmietki kapuścianej. Jest to szkodnik warzyw z rodziny kapustowatych. Szkody wyrządzają białe beznogie larwy, długości około 7 mm. Larwy tego pokolenia żerują w głównych nerwach liści tworzących główkę, w różach kalafiora i brokuła, oraz w dolnej części łodygi i na korzeniach. Jeśli larwy uszkodzą korzenie to rośliny słabo rosną, więdną, można je łatwo wyciągnąć z ziemi. Uszkodzone główki i róże nie nadają się do handlu i konsumpcji.
    Ochrona:

    • Odłowienie 2 samic dziennie w okresie 2 kolejnych dni jest sygnałem do wykonania zabiegu. Po odłowieniu tej ilości muchówek zabieg opryskiwania należy wykonać po 3 dniach przy temperaturze powietrza powyżej 20oC lub po 5-6 dniach przy temperaturach niższych. Opryskiwanie należy powtarzać 2-3 krotnie w zależności od czasu trwania nalotu muchówek na plantacje.
    śmietka kapuścianaśmietka kapuściana 2

    W dalszym ciągu (patrz wcześniejsze komunikaty) zagrożeniem na plantacjach:

    • fasoli są zmieniki, które powodują ospowatość fasoli oraz mszyce,
    • warzyw kapustnych – mszyca kapuściana, piętnówki, bielinki, błyszczka
    • jarzynówka i tantniś krzyżowiaczek,
    • cebuli i pora – wciornastki.

ZAGROŻENIE CHOROBAMI W UPRAWACH WARZYW:
Cebula nadal jest zagrożona przez mączniaka rzekomego cebuli. Na plantacjach należy prowadzić co kilka dni lustrację, wyszukując roślin z objawami choroby w postaci szarych lub białoszarych nalotów na liściach cebuli. Zwykle w obrębie nalotów tworzy się strefa jaśniejszej tkanki liścia o owalnym kształcie. Objawy najczęściej można obserwować od strony zachodniej. Istnieje duża lista fungicydów do zwalczania tej choroby, wśród których poleca się Mildex 711,9 WG i Infinito 687,5 SC jako środki wykazujące działanie systemiczne, a więc skutecznie zwalczające mączniaka rzekomego, nawet jeśli rozpoczyna się zabiegi opryskiwania roślin już.
Istnieje duże zagrożenie pojawienia się zarazy ziemniaka, która jest najgroźniejszą chorobą porażającą pomidory. Ten patogen zimuje w bulwach pochodzących z chorych ziemniaków. Zakażone ziemniaki stanowią poważne źródło infekcji dla pomidorów w okresie końca lipca i w sierpniu, szczególnie w warunkach temperatury poniżej 15°C. Wówczas zarodniki pływkowe są przenoszone za pośrednictwem wiatru i deszczu na zdrowe rośliny pomidorów. Zwalczanie zarazy w okresie wegetacji polega na przemiennym stosowaniu polecanych fungicydów do opryskiwania roślin. Lista tych fungicydów jest pokaźna. Warto tylko pamiętać, że można wykonać zabiegi profilaktyczne, zanim choroba się pojawi. W czasie obserwowanych objawów zarazy na niektórych roślinach polecane są środki o działaniu wgłębnym lub systemicznym, czyli takie, które wnikają do rośliny. Skutecznym środkiem jest Mildex 711,9 WG, który wykazuje wysoka skuteczność w dużym stanie zagrożenia tą chorobą.

zaraza ziemniaka