Komunikat warzywniczy BCS z dnia 23.07.2013 – szkodniki

W dniu 23.07.2013 roku został wydany komunikat dotyczący ochrony upraw marchwi oraz warzyw kapustnych przed szkodnikami.

Marchew:

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae):  Na plantacjach marchwi może pojawić się drugie pokolenie połyśnicy marchwianki. Dorosła muchówka ma długość do 5 mm. Tułów i odwłok jest czarny z metalicznym połyskiem, część głowy, czułki i odnóża są koloru rdzawego. Odwłok ma ostro (wrzecionowato) zakończony. Larwy tej muchówki żerują w korzeniach warzyw z rodziny selerowatych (baldaszkowatych) – marchew, pietruszka, pasternak, seler. W miejscu żerowania widoczne są ciemne korytarze wypełnione rdzawą półpłynną masą.
    Ochrona     W okresie lotu much należy prowadzić na plantacji monitoring przy pomocy żółtych tablic lepowych (od połowy lipca do połowy sierpnia). W tym celu należy ustawić 30 cm od brzegu pola 3-4 żółte tablice lepowe, szczególnie uwzględniając sąsiedztwo zadrzewień i zarośli, gdzie samica po oblocie plantacji i złożeniu jaj odpoczywa. Tablice należy sprawdzać codziennie. Po odłowieniu średnio 1 muchówki na 1 tablicę przez kolejne 3 dni należy wykonać zabieg opryskiwania jednym z zalecanych insektycydów. Zabieg należy powtórzyć po 5-7 dniach.
  • Bawełnica topolowo-marchwiana (Pemphigus phoenix):  Szkodnik wyrządza szkody tylko na marchwi. Jest gatunkiem dwudomowym. Miejscem zimowania i rozwoju pierwszych 3-6 pokoleń są topole. Mszyce zasiedlające topole są jasnozielone długości około 2,5 mm, a zasiedlające marchew są jasnożółte długości około 3 mm. O obecności bawełnicy topolowo-marchwianej na topoli świadczą wyrośla (galasy) na głównym nerwie liścia. Od czerwca uskrzydlone osobniki zaczynają przelatywać na plantacje marchwi. Zasiedlanie korzeni marchwi rozpoczyna się od początku sierpnia i trwa do pierwszych przymrozków. Rozwija się około 6- 9 pokoleń. Na korzeniach żerują pod białą, watowatą woskowiną. Skutkiem żerowania mszyc, przy braku widocznych symptomów uszkodzenia roślin jest zahamowanie wzrostu korzeń. W okresie jesiennym osobniki wracają na topole. Jest to gatunek mszycy, który na cięższych glebach. Może powodować większe straty w plonie (około 50 % masy) niż połyśnica marchwianka.
    Ochrona: Progiem zagrożenia jest obecność średnio 25 bawełnic na jednym korzeniu.
    Kontrolę obecności tego szkodnika na korzeniach marchwi prowadzi się przy pomocy „odkrywek”. Należy w 3-4 miejscach na odcinku 0,5 m rzędu wykopać marchew i dokładnie obejrzeć korzenie. Jedna kolonia tej mszycy- obecność „białej waty” – jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Zabieg należy powtórzyć po 10 dniach. Zabiegi opryskiwania wykonuje się tylko na marchwi przeznaczonej na późny zbiór.
    Przypominamy, że do zwalczania wymienionych szkodników marchwi można wykorzystać zarejestrowany w maju 2013 Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Okres karencji dla Proteusa 110 OD w marchwi to tylko 7 dni

Warzywa kapustne:

  • Gnatarz rzepakowiec (Athalia colibri):     Szkodnik warzyw kapustnych (szczególnie kapusty pekińskiej), chrzanu, rzodkiewki uprawianej na zbiór jesienny, rzodkwi i rzepy. Larwy wyglądem przypominające gąsienice motyli. Larwy są bardzo żarłoczne. Jeśli żerują na młodych roślinach, to po kilku dniach pozostają tylko grube łodygi. Starsze rośliny mają zeszkieletowane liście. Plantacje powinny być lustrowane co 2-3 dni – do końca września. W przypadku wystąpienia szkodnika należy wykonać opryskiwanie.
  • Śmietka kapuściana (Delia radicum):     Aktualne są zalecenia dotyczące drugiego pokolenia.
    Przypominamy, że do zwalczania śmietki można wykorzystać zarejestrowany w maju 2013 Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha. Okres karencji dla Proteusa 110 OD w kapustnych to 14 dni (kapusta głowiasta 7 dni).