Komunikat warzywniczy BCS z dnia 26.07.2012 – szkodniki i choroby

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) Gąsienice dorastają do 4,5 cm. Mają wyraźnie widoczną głowę, są żółte i pokryte licznymi, ciemnymi plamkami. Wygryzają duże nieregularne dziury w liściach. Młode gąsienice początkowo żerują gromadnie, następnie rozchodzą się po całej roślinie. Przy masowym wystąpieniu powodują gołożery, pozostawiając jedynie grubsze nerwy na liściach. Progiem zagrożenia są 3–4 złoża jaj lub 10 gąsienic na 10 roślinach.
    bielinek kapustnik
  • Bielinek rzepnik (Pieris rapae) Gąsienice są aksamitne, jasnozielone, długości do 35 mm. Żerują pojedynczo, wygryzając nieregularne otwory w liściach. Przy masowym wystąpieniu mogą powodować duże szkody. Próg zagrożenia wynosi 1–3 gąsienice na 10 roślinach.
    bielinek rzepnik
  • Tantniś krzyżowiaczek (Plutella xylostella) Gąsienice są małe, do 12 mm długości, jasnozielone, z wyraźną segmentacją ciała i ciemną głową. Wygryzają okienka w liściach zewnętrznych. Rośliny z uszkodzonym stożkiem wzrostu nie zawiązują główek. Próg zagrożenia wynosi 5–10 gąsienic na 50 roślinach.
    tantniś krzyżowiaczek
  • Piętnówka kapustnica (Mamestra brassicae) Gąsienice po wylęgu są jasnożółte, później zielone lub brunatne do czarnych, długości 40 mm. Początkowo żerują na powierzchni liści, wygryzając duże okrągłe otwory (brzegi i nerwy są nienaruszone). Następnie wgryzają się do główek, które są zanieczyszczone odchodami i gniją. Próg zagrożenia wynosi 4–5 gąsienic na 50 roślinach.
    Piętnówka kapustnica
  • Błyszczka jarzynówka (Plusia gamma) Są zielone lub zielonożółte, długości do 30 mm. Dziurawią liście i powodują gołożery.
    Błyszczka jarzynówka

    Ochrona: Zwalczać kwitnące chwasty – wabia motyle, a nektar jest pokarmem. Wszystkie zalecane insektycydy są bardziej skuteczne jeśli zostaną zastosowane na młodsze gąsienice Nie wolno opóźniać wykonania zabiegu, gdyż gąsienice po wgryzieniu się są praktycznie „niedostępne” dla środków. Środek Decis Mega może zostać zastosowany w uprawie kapusty głowiastej białej do zwalczania: bielinka kapustnika i belinka rzepnika.
    W dalszym ciągu zagrożeniem na plantacjach (patrz wcześniejsze komunikaty):

    • fasoli są zmieniki, które powodują ospowatość fasoli oraz mszyce,
    • ogórków – przędziorki, mszyce, zmieniki,
    • warzyw kapustnych – mszyca kapuściana,
    • cebuli i pora – wciornastki,
    • wszystkie gatunki warzyw – ślimaki.

ZAGROŻENIE CHOROBAMI W UPRAWACH WARZYW:

Na pomidorach polowych istnieje zagrożenie wystąpienia szarej pleśni, alternariozy i zarazy ziemniaka – należy wykonywać zabiegi dozwolonymi środkami. Środek Mildex 711,9 WG skutecznie chroni pomidory przed zarazą ziemniaka i alternariozą. Należy stosować zabiegi przy pogodzie pochmurnej co tydzień a w okresie upałów co 10 dni.
Cebula jest też zagrożona przez mączniaka rzekomego, gdzie także skutecznym środkiem jest Mildex 711,9 WG. W rejonach gdzie były opady gradu poleca się wykonanie zabiegu zabezpieczającego środkami chroniącymi przed szarą pleśnią i zgnilizną szyjki