Komunikat warzywniczy BCS z dnia 26.08.2013 – szkodniki

W dniu 26.08.2013 został wydany komunikat dotyczący ochrony upraw kapusty przed szkodnikami.

  • Gąsienice piętnówek: kapustnicy, brukiewki, rdestówki i chwastówki oraz gąsienice błyszczki jarzynówki i bielinków: kapustnika i rzepnika na warzywach kapustnych.Profilaktyka i zwalczanie     Zabieg opryskiwania należy wykonać na najmłodsze stadia rozwojowe gąsienic, które są bardziej wrażliwe na insektycydy. Gąsienice piętnówek i błyszczki należy zwalczać przed wgryzieniem się do główek i róż. W późniejszym terminie, po wgryzieniu się gąsienic, zabiegi są mniej skuteczne. Do zwalczania gąsienic w warzywach kapustnych polecamy insektycydy Decis Mega 050 EW w dawce 0,15 L/ha oraz Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha.
  • Mszyca kapuściana
    Profilaktyka i zwalczanie     Próg zagrożenia – opanowane 10 % plantacji. Zabiegu opryskiwania nie należy odkładać na późniejszy termin, ponieważ po 10-14 dni od pojawienia się pierwszych mszyc na roślinach pojawią się naturalni wrogowie mszyc: biedronki, złotooki, mszycarze, kusakowate i bzygowate. Do zwalczania mszyc w warzywach kapustnych polecamy insektycydy Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha oraz selektywny dla organizmów pożytecznych Movento 100 SC. Uwaga!!! Movento 100 SC wykazuje długie działanie na mszyce (do 3 tygodni), pod warunkiem zastosowania na początku rozwoju kolonii mszyc.
  • Śmietka kapuściana (Delia radicum).
    Zagrożenie dla upraw rzodkiewki. W zgrubieniach żerują larwy drugiego i trzeciego pokolenia.
    Profilaktyka i zwalczanie     Najskuteczniejszą metoda ochrony przed tym szkodnikiem jest przykrycie zagonów markizetą (firana) o oczkach 1-1,5 mm, lub agrowłókniną.