Komunikat warzywniczy BCS z dnia 31.05.2012 – choroby i szkodniki

ZAGROŻENIE CHOROBAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Pomidory Na pomidorach pod osłonami można się spodziewać znacznego nasilenia szarej pleśni, szczególnie na zawiązkach. Zagrożenie jest poważne, ponieważ zbyt późno wykonany zabieg opryskiwania fungicydami może nie być skuteczny. Do opryskiwania roślin przed tą chorobą poleca się fungicydy między innymi zawierające: cyprodinil, fludioksonil, cymoksanil, famoksad, iprodion. Zabiegi wykonywać co 7 -10 dni szczególnie w okresach wilgotnej pogody oraz przy dużym zagęszczeniu roślin.
    Szara pleśń

    Szara pleśń na pomidorach

  • Rabarbar W uprawach rabarbaru może pojawić się antraknoza rabarbaru. Objawy choroby to owalne plamy na liściach o średnicy około 1 cm . Brak jest środków do ochrony przed tą chorobą. Poleca się ściółkowanie i umiarkowane podlewanie roślin.

ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:

  • Połyśnica marchwianka (Psila rosae)
    Aktualne są zalecenia z ubiegłego tygodnia.

    Tablice lepowe
    Do monitorowania nalotu połyśnicy marchwianki, stosuje się żółte tablice lepowe.
  • Pchełki (Phyllotreta) Patrz także –     Najliczniej występują pchełka: czarna, czrnonoga, falistosmuga i smużkowana. Są to szkodniki warzyw kapustnych, rzodkiewki, rzodkwi i chrzanu. Nie zwalczane pchełki mogą spowodować spadek plonu. Liście pokryte wyżerkami, żółkną, brązowieją i zasychają. 2-4 chrząszcze na 1 m2 lub pierwsze objawy żerowania są sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja tym szkodnikom.
    Pchełka 1Pchełka 2

    Liść kalafiora uszkodzony przez pchełki. Pchełki mogą także uszkadzać róże.

  • Śmietka cebulanka (Delia antiqua)     Dorosła muchówka jest oliwkowo szara, długości 6-7mm. Jajo jest białe, długości do 1mm. Larwa jest beznożna, biaława długości do 7mm. Bobówka /poczwarka/ jest brązowa. Śmietka cebulanka zimuje w postaci bobówki w ziemi na głębokości do 12 mm. Muchy pierwszego pokolenia wylatują w końcu kwietnia i na początku maja. Samica po 7-14 dniach składa jaja u nasady roślin lub pod grudkami ziemi. Larwy pierwszego pokolenia żerują od maja do początku lipca. Muchy drugiego pokolenia pojawiają się w połowie lipca, a larwy żerują od końca lipca do zbiorów. Największa szkodliwość larw przypada w okresie, kiedy rośliny znajdują się w fazie 1-3 liści. Jedna larwa może zniszczyć do 10 roślin w rzędzie. Rośliny pozbawione są korzeni, a tkanka gnije od dołu. Uszkodzony szczypior więdnie, żółknie i zasycha.
    Zwalczanie:

    • Unikanie częstej uprawy cebuli na tym samym polu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
    • Wskazane jest wykonanie głębokiej orki po ostatnim zbiorze. Bobówki są wyrzucane na powierzchnię gleby, gdzie zjadają je ptaki, chrząszcze biegaczowate lub giną w okresie zimowym pozostając na powierzchni ziemi.
    • Nie należy dopuszczać chwasty do kwitnienia, ponieważ przyciągają muchówki odżywiających się nektarem.
    • Zaleca interwencyjne stosowanie insektycydów w okresie lotu i składania jaj.
    Śmietka cebulanka 1Śmietka cebulanka 2Śmietka cebulanka 3

    Rośliny w których żerują larwy śmietki zamierają.

  • Ślimaki (Gastropoda)     Pojawiają się i żerują w deszczowe dni. Wygryzają w liściach dziury, powodując niekiedy całkowity gołożer, albo zeskrobują tkankę pozostawiając górną skórkę. Najchętniej zjadają stożki wzrostu i liścienie. Śladem obecności ślimaków oprócz uszkodzeń jest śluz pozostawiony przez nie na roślinach i podłożu. Próg zagrożenia – 10% uszkodzonych roślin.
    Zwalczanie:

    • Na małych powierzchniach można je zbierać ręcznie lub wyłapywać przy pomocy różnych przynęt (pokrojone kawałki warzyw, owoców), które wkłada się pod deski, kartony gdzie ślimaki chowają się w ciągu dnia.
    • Na większych powierzchniach stosuje się zwalczanie chemiczne. Zabieg zaleca się wykonać wieczorem, kiedy jest największa aktywność szkodnika.
    Ślimak 1Ślimak 2