Komunikat warzywniczy BCS z dnia 13.05.2014 – Zagrożenie dla cebuli i warzyw korzeniowych

W całej Polsce rozpoczął się lot pierwszego pokolenia śmietki cebulanki. Należy także wykonać zabiegi zwalczające mszyce.

Śmietka cebulanka (Delia antiqua)

Dorosła muchówka jest oliwkowo szara, długości 6-7mm. Jajo jest białe, długości do 1mm. Larwa jest beznożna, biaława długości do 7mm.
Muchy pierwszego pokolenia wylatują w końcu kwietnia i na początku maja. Samica po 7-14 dniach składa jaja u nasady roślin lub pod grudkami ziemi. Larwy pierwszego pokolenia żerują od maja do początku lipca.

Największa szkodliwość larw przypada w okresie, kiedy rośliny znajdują się w fazie 1-3 liści. Jedna larwa może zniszczyć do 10 roślin w rzędzie. Rośliny pozbawione są korzeni, a tkanka gnije od dołu. Uszkodzony szczypior więdnie, żółknie i zasycha.

cebula zniszczona przez larwy śmietki cebulanki

Zwalczanie

  • Unikanie częstej uprawy cebuli na tym samym polu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
  • Wskazane jest wykonanie głębokiej orki po ostatnim zbiorze. Bobówki są wyrzucane na powierzchnię gleby, gdzie zjadają je ptaki, chrząszcze biegaczowate lub giną w okresie zimowym pozostając na powierzchni ziemi.
  • Nie należy dopuszczać chwasty do kwitnienia, ponieważ przyciągają muchówki odżywiających się nektarem.
  • Zaleca interwencyjne stosowanie insektycydów w okresie lotu i składania jaj,

objawy żerowania larw smnietki cebulanki

Mszyce (Aphidodea) – różne gatunki.

Zabieg opryskiwania roślin wykonać po zauważeniu pierwszych kolonii mszyc lub skręconych albo łyżeczkowato zwiniętych liści.

Zagrożone w uprawach :

Bobu – mszyca burakowa = mszyca trzmielinowo-burakowa,
marchwi, pietruszce, koprze może pojawić się mszyca wierzbowo-baldaszkowa powodująca kędzierzawienie liści. Szczególnie groźna dla wschodzącego kopru.

Zwalczanie

  • Lustracja plantacji pozwoli na wykonanie zabiegu opryskiwania w okresie gdy pojawią się pierwsze nieliczne kolonie bezskrzydłych osobników.
  • Opóźnienie zabiegu jest zagrożeniem dla wrogów naturalnych mszyc: biedronek, złotooków, mchówek z rodziny bzygowatych i pasożytniczych błonkówek. Wymienione owady w znacznym stopniu redukują populację mszyc.