Movento 100 SC – nowy insektycyd do ochrony roślin ogrodniczych

MoventoW ostatnich latach ograniczany był dobór insektycydów zalecanych do upraw ogrodniczych w Polsce. Z jednej strony kończyły się rejestracje części zalecanych w poprzednich sezonach produktów, a z drugiej niewiele było całkowicie nowych, innowacyjnych środków ochrony roślin polecanych do zwalczania groźnych szkodników upraw warzywniczych. Spowodowało to, że producentom coraz trudniej było chronić uprawy.

Zmiany w rejestracji środków ochrony roślin

Dzięki nowym przepisom dotyczącym rejestracji środków ochrony roślin w Unii Europejskiej, od 14 czerwca 2011 r., sytuacja ta może się zmienić, ponieważ nowe procedury rejestracyjne mogą znacznie przyspieszyć i zwiększyć dostępności nowych środków na polskim rynku. Jednym z nowych sposobów rejestracji w Polsce jest uzyskanie zezwolenia na podstawie procedury wzajemnego uznawania zezwoleń pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

Pierwszym środkiem zarejestrowanym w Polsce dzięki tej procedurze jest preparat Movento 100 SC, który uzyskał zezwolenie 11 stycznia 2012 r.

Movento 100 SC

Movento 100 SC to środek owadobójczy w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Przeznaczony do stosowania w uprawie warzyw kapustnych, sałaty. Substancją aktywną środka jest spirotetramat należący do grupy chemicznej ketoenoli, klasy chemicznej kwasów tetronowych.

Mechanizm działania Movento 100 SC

W roślinie działa systemicznie dwukierunkowo, co odróżnia preparat od dotychczas dostępnych na rynku insektycydów. Do tej pory dostępne środki systemiczne przemieszczały się jedynie w jednym kierunku rośliny (poprzez ksylem).

Movento przemieszcza się dwukierunkowo, ponieważ transportowany jest zarówno przez ksylem, jak i floem (w górę i w dół), co umożliwia ochronę zarówno starszych liści (w warzywach również korzeni), jak i nowych liści, które rozwinęły się dopiero po zastosowaniu preparatu.

Mechanizm działania środka jest również całkowicie nowy. Movento na szkodniki działa poprzez hamowanie biosyntezy tłuszczów. U osobników nim traktowanych zawartość lipidów w ciągu kilku dni zostaje istotnie zredukowana, co w efekcie końcowym doprowadza do śmierci.

Należy jednak zwrócić uwagę, że środek, hamując biosyntezę tłuszczów, działa najskuteczniej na najmłodsze stadia rozwojowe szkodników (dlatego nie zaleca się stosowania preparatu na formy dorosłe szkodników), a na sam efekt działania należy poczekać kilka dni.

Zalety Movento 100 SC

Nowa substancja aktywna, nowy mechanizm działania i dwukierunkowe-systemiczne działanie w roślinie to powody wyjątkowej skuteczności w zwalczaniu „trudnych” szkodników. Dodatkowo czynniki te sprawiają, że brak jest form odpornych szkodników na spirotetramat, dzięki czemu można budować skuteczne programy ochrony przeciwko szkodnikom, które wykształciły formy odporne na dotychczas stosowane insektycydy.

Zakres rejestracji Movento 100 SC

Rejestracja produktu obejmuje w warzywach: warzywa kapustne uprawiane w gruncie jak: kalafior, brokuł, brukselka, kapusta głowiasta, jarmuż, kapusta pekińska, kapusta (chińska) pak-czoi, kalarepa. Produkt stosować należy pomiędzy fazą 3. liścia a fazą osiągnięcia odpowiedniej wielkości do zbioru. Szkodniki zwalczane: mszyce m.in. mszyca kapuściana i brzoskwiniowa oraz mączliki. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha + zwilżacz.

Sałata uprawiana w gruncie i pod osłonami m.in. masłowa, lodowa, rzymska i dębolistna. Stosować należy pomiędzy fazą 3. liścia a fazą osiągnięcia odpowiedniej wielkości do zbioru. Szkodniki zwalczane: mszyce m.in. mszyca porzeczkowo-sałatowa, mszyca brzoskwiniowa. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,45 l/ha.

Sałata uprawiana w gruncie m.in. masłowa, lodowa, rzymska i dębolistna. Stosować należy pomiędzy fazą 3. liścia a fazą osiągnięcia odpowiedniej wielkości do zbioru. Szkodniki zwalczane: bawełnica topolowo-sałatowa. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,75 l/ha.

Najlepsza skuteczność produktu

Dla osiągnięcia najwyższej skuteczności produktu pamiętać jednak należy, że Movento 100 SC to nie „straż pożarna”, która gasi populacje szkodników w zaawansowanych stadiach rozwojowych. Jego zastosowanie w optymalnym momencie, czyli na początku rozwoju populacji szkodników, daje wysoką skuteczność i długi okres działania po wykonanym zabiegu.

Movento wyniki kapusta
Movento zwalcza larwy mączlika na poziomie 100% (13 dni po zabiegu),
a całkowita liczba zabiegów może zostać ograniczona.
Movento wyniki kapusta
Wysoka skuteczność i szerokie spektrum zwalczanych szkodników pozwala
na ograniczenie liczby wykonywanych zabiegów w trakcie sezonu

Bezpieczeństwo dla środowiska

Z racji na swój profil ekotoksykologiczny Movento 100 SC jest bezpieczny dla fauny pożytecznej, ptaków, ssaków i organizmów glebowych. Środek ten nie wpływa negatywnie na rośliny niebędące celem oprysku, a stosowany zgodnie z zaleceniami spełnia wymogi Integrowanej Ochrony.

Ograniczenie ilości stosowanych preparatów

Pamiętajmy także, że dzięki szerokiemu spektrum zwalczanych szkodników i długiemu okresowi działania możliwe jest ograniczenie całkowitej ilości stosowanych preparatów w sezonie, a w efekcie zmniejszenie ryzyka przekroczenia pozostałości środków w chronionych owocach czy warzywach.

Zastosowanie Movento 100 SC pozwala na eksport do Rosji

Wyznaczone zostały także europejskie poziomy pozostałości (NDP) substancji aktywnej spirotetramat i jej metabolitów, dlatego możliwa jest sprzedaż owoców i warzyw traktowanych preparatem Movento 100 SC we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki najnowszym uregulowaniom prawnym również Federacja Rosyjska przy imporcie owoców i warzyw z Polski będzie respektować stosowanie Movento 100 SC w zarejestrowanych w UE uprawach.

Polecane artykuły:

magazyn - doradca warzywniczy