Możliwości zastosowania herbicydów w uprawie warzyw kapustnych – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 01.06.2022 na temat zastosowania herbicydów w uprawie warzyw kapustnych.

 

Czego dowiesz się z filmu:

0:00 Wstęp

0:17 Trudna sytuacja na polach

0:36 Zachwaszczenie

1:25 Brokuł i kalafior

2:00 Dodatkowe zabiegi

3:02 Zakończenie

 

Transkrypcja:

Witam serdecznie, drodzy państwo, Karolina Jazic, Agrosimex.

Zachęcam do obejrzenia Komunikatu Warzywniczego. W dzisiejszym materiale omówię możliwości zastosowania herbicydu w uprawie warzyw kapustnych.

Drodzy państwo, sytuacja na polach jest dość specyficzna. Do niedawna niemal w całym kraju panowała susza. W ostatnich dniach na szczęście pojawiły się opady deszczu. W wielu uprawach był to ostatni dzwonek, aby zregenerować spragnione wody rośliny.

Obecnie jestem na polu z kapustą, która została posadzona dwa tygodnie temu. W sytuacji, gdy pojawia się, drodzy państwo, problem z zachwaszczeniem, można zastosować Lentagran. Produkt ten zawiera substancję pirydat, działającą oczywiście kontaktowo na chwasty. Dobrze radzi sobie z komosą białą, szarłatem szorstkim, żółtlicą drobnokwiatową, psianką czarną czy też rumianami.

Pełna zarejestrowana dawka, to 1,66 kilograma na hektar. Jednak, drodzy państwo, Lentagran w większości upraw lepiej stosować w systemie dawek dzielonych.

Zatem w kapuście można dać około 0,7 do 1 kilograma na hektar. Można też dodać do tego metazachlor pięćsetkę w dawce 0,25 do 0,5 litra na hektar. Po około 10 dniach powtórzyć, jeśli zajdzie taka konieczność, czyli drodzy państwo, chwasty będą nie do końca zwalczone, bądź będą, mówiąc kolokwialnie, odbijać.

W brokule i kalafiorze zalecałabym dać delikatnie niższą dawką między 0,5 a 0,75 kilograma na hektar. Też ewentualnie powtórka po 10 dniach.

Drodzy państwo, proszę pamiętać, że podobnie, jak w cebuli, ważna jest tu dobrze wykształcona warstwa woskowa na liściach, więc przed zabiegiem powinny być minimum dwa dni słoneczne bez deszczu. Do zabiegu nie zalecam z tego powodu dodawać adiuwanta, który może osłabić woskowinę, przyczyniając się oczywiście do fitotoksyczności.

Zabieg można wykonać tydzień do trzech tygodni po posadzeniu rozsady.

Gdyby na plantacji był problem z chwastami jednoliściennymi, to oczywiście w odrębnym zabiegu można zastosować graminicyd. Polecam Leopard Extra z substancją chizalofat etylu lub Select Super, a więc kletodym.

Będąc na plantacji, warto też zwrócić uwagę na groźne szkodniki w warzywach kapustnych, czy nie zaczęły pojawiać się już na roślinach.

Z dokarmiania w osobnym zabiegu, drodzy państwo, można zastosować Rosaleat żółty, w dawce 2 kilogramy na hektar, zawierający zarówno makro-, jaki i mikroskładniki.

W przypadku chęci regeneracji, pobudzenia wigoru i łagodzenia stresów, polecam Maral w dawce 1-1,5 litra na hektar. Dodatkowo poprzez jego systemiczne działanie w roślinie, Maral poprawi transport składników pokarmowych, a dodatki kwasu alginowego będą, drodzy państwo, stymulowały system korzeniowy do intensywnego wzrostu.

Przypominam też o naszym produkcie Rhizosum N Plus, będącym efektywnym źródłem azotu. Dawka, to oczywiście 25 gram na hektar.

Drodzy państwo, w dzisiejszym komunikacie to wszystko. Zachęcam oczywiście do śledzenia nas na Facebooku, do oglądania naszych filmików na Youtubie, do zadawania pytań, a także do kontaktu z naszą firmą. Do zobaczenia.

 

Produkty polecane w filmie kupisz tutaj:

Lentagran 45 WP

Metazanex 500 SC 

Leopard Extra 05EC

Select Super 120EC 

Rosaleaf 

Maral 

Rhizosum N plus