Nawożenie pomidora

Pomidor ma duże wymagania pokarmowe.Uzyskanie zdrowego i dużego plonu wymaga przemyślanego planu nawożenia. Produkując 1 kilogram pomidorów, roślina pobiera 3,5–5 g azotu, 0,7–1 g fosforu, 7–8 g potasu, 4,5–5 g wapnia i 1–1,2 g magnezu. Największe zapotrzebowanie pokarmowe wykazuje w okresie silnego wzrostu wegetatywnego oraz równoczesnego zawiązywania owoców na kilku gronach.

Nawożenie doglebowe pomidora

Uprawa pomidora wymaga dostarczenia azotu w formie amonowej, która najlepiej wpływa na wzrost wegetatywny. Największe zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest podczas zawiązywania i formowania się owoców.

  •  Rosafert 10-8-24-3+mikro granulowany nawóz z odpowiednio dobranymi proporcjami składników, które zapewniają dobry wzrost i plonowanie warzyw. Nawóz przeznaczony jest do nawożenia upraw potasolubnych, takich jak pomidor, uprawianych na glebach zasobnych w fosfor.
  • Rosafert 12-12-17-2+mikro polecany jest na glebach ubogich w fosfor. Zalecamy zastosowanie przedsiewnie w dawce od 300 do 700 kg/ha, pogłównie w fazie 6–8 liści lub 3 tygodnie po wsadzeniu rozsady 100–400 kg/ha.
  • YaraMila Complex zawiera 12% azotu, 18% potasu, 11% fosforu oraz magnez i mikroelementy. Nie ma w swym składzie chlorków. Zalecana dawka: 300–900 kg/ha.

Przygotowanie gleby przede wszystkim

Gleba do uprawy pomidorów musi być utrzymana w dobrej kulturze, przepuszczalna dla wody, musi łatwo podsiąkać. Kwasy humusowe poprawiają strukturę gleby, zapobiegając utracie wody i składników pokarmowych. Zatrzymują rozpuszczalne w wodzie nawozy mineralne w strefie korzeniowej i zmniejszają ich wypłukiwanie.

Rosahumus i Delsol

  • Rosahumus posiada kwasy pochodzące z leonardytów, które są pięciokrotnie aktywniejsze od kwasów pochodzących z obornika czy kompostu. Zawiera także 12% tlenku potasu oraz 0,6% żelaza. Zalecamy stosowanie przed sadzeniem rozsady w formie oprysku doglebowego w dawce 3–6 kg/ha w 300–500 l wody.
  • Delsol przyspiesza rozwój korzeni, rozwija aktywność bakteryjną ryzosfery, wpływa na przywrócenie glebie odpowiedniej struktury. Zawiera „Co-formulator” stymulujący rozwój pożytecznych bakterii glebowych (1–2 l/ha w 500 l wody).delsol5image description

Wapń i nanocząsteczki

Niedobór wapnia jest sprawcą suchej zgnilizny wierzchołkowej. Objawy pojawią się na spodniej stronie owoców pomidora w postaci brunatnych, suchych plam występujących już na zielonych owocach.

  • Viflo Cal S zwiera 6% wapnia w połączeniu z nanocząsteczkami srebra, które przyspieszają pobieranie wapnia i jego przemieszczanie, viflo_kanister_15_CAL_Saktywizują procesy życiowe roślin i stymulują ich mechanizmy obronne. Dawkowanie: 3 l/ha w 500–800 l wody.
  • Agrocean Ca to nawóz, który zawiera wyciąg z alg morskich Laminaria digitata (15% wapnia oraz 8,77% azotu). Wpływa pozytywnie na podziały komórkowe i wzrost owoców, zwiększa syntezę chlorofilu w liściach. Aktywizuje procesy życiowe w sytuacjach stresowych. Zalecamy zastosować dolistnie pod koniec kwitnienia na pierwszych kwiatach, a następnie dwa zabiegi w odstępach co 7 dni w dawce 3 l/ha w 500 l wody. metalosate_ca
  • Metalosate Calcium zawiera 6% wapnia skompleksowanego aminokwasami. Składniki Metalosate pobierane są w ciągu 3–4 godzin od zastosowania praktycznie w 100%. Zalecana dawka to 1,5–2 l/ha w 500 l wody.

Na czerwony kolor

Aby uzyskać równomierne wybarwienie,należy pamiętać, by stosunek azotu do potasu był odpowiedni.  Przy intensywnym nawożeniu azotem trzeba zwrócić szczególną uwagę na dostarczenie roślinie potasu. W tym celu polecamy wykonać zabieg nawozem Metalosate Potassium, metalosate_Potassiumktóry zawiera 24% tlenku potasu rozpuszczalnego w wodzie. Potas ten jest w postaci bardzo małych molekuł skompleksowanych zestawem naturalnych aminokwasów, które powodują szybkie wchłanianie i przemieszczanie. W celu uzyskania najlepszych efektów należy wykonać pierwszy zabieg po wsadzeniu rozsady, a następnie 1–3 zabiegi co 14 dni w dawce 2–4 l/ha w 500 l wody. Zapewniając odpowiednią dawkę potasu roślinie, zabezpieczymy owoce przed pękaniem, a przede wszystkim usprawnimy gospodarkę wodną pomidorów.

Lepsze wykorzystanie azotu

W celu zwiększenia efektywności wykorzystania azotu oraz obniżenia stężenia azotanów, roślinie należy dostarczyć odpowiednie ilości molibdenu, miedzi, cynku. Mikrostar Complex jest nawozem zawierającym te tak potrzebne roślinie składniki. Ponadto nawóz zawiera 6,5% żelaza niezmiernie ważnego dla wzrostu pomidorów. Zalecamy dwa tygodnie po wsadzeniu wykonać 1–2 zabiegi w odstępach co 10–14 dni i w dawce 0,3–0,5 kg/ha w 500 l wody.

Bor na dobre kwitnienie

Aby poprawić kwitnienie oraz zawiązywanie owoców, należy zastosować nawóz dolistny zawierający bor. Zabieg dolistny powinien być wykonany przed kwitnieniem. Najlepsze do tego celu są nawozy: missibor

  • Manni-Plex B (dawka: 2 l/ha w 500–800 l wody) zawiera on mannitol, który umożliwia natychmiastowe pobieranie składników przez floem i rozprowadzanie ich po roślinie, co oszczędza jej dużo czasu i energii.
  • Missibor zawiera 21% B w postaci trzywodnego oktaboranu dwusodowego, preparat ten można stosować doglebowo (2–5 kg/ha) oraz dolistnie (0,2 kg/ha). bolero
  •  Bolero (9,2% B) zawarty w nim sorbitol zapewnia szybkie pobieranie nawozu przez roślinę. Zalecana dawka to 0,5–1 l/ha.
  • Agrocean B zawiera wyciąg z alg morskich oraz 2,5% boru i 5% magnezu, który pobudza syntezę poliamin, co zapewnia prawidłowy rozwój kwiatów, poprawia lotność pyłku i jego kiełkowanie. Pierwszy zabieg powinien być wykonany po wytworzeniu pąków kwiatowych, następnie w pełni kwitnienia oraz pod koniec kwitnienia na pierwszych kwiatach.

Fertygacja w uprawie pomidora

Pomidor ma duże wymagania wilgotnościowe podczas dojrzewania owoców, pokrywa się to z dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. W tym celu zalecamy zastosowanie nawozów przeznaczonych do fertygacji:rosaleafy

  • Rosasol to nawóz NPK z magnezem, siarką i mikroskładnikami. Miedź, żelazo, mangan, cynk schelatowane są za pomocą EDTA . Dostępny w 9 wersjach składnikowych pozwoli na odpowiednie dopasowanie do fazy rozwoju.
  • Rosaleaf to nawóz NPK z magnezem, siarką i mikroelementami. Posiada schelatowane za pomocą EDTA miedź, żelazo, cynk, mangan. Dostępny jest w 6 wersjach. Dodatkowo zawiera unikalną formułę AAC -2005, która zapewnia szybkie pobieranie składników pokarmowych i wysoką skuteczność nawozu.
  • YaraLiva to seria nawozów dwuskładnikowych, takich jak Calcinit (saletra wapniowa), Kalisol (siarczan potasowy), Krista Mag (saletra magnezowa).

Algi na pomidory

Nowoczesne nawozy zawierają nowe substancje, takie jak ekstrakty z alg. Aktywizują one procesy życiowe w sytuacjach stresowych, stymulują procesy zapładniania kwiatów i zawiązywania owoców, wpływają pozytywnie na odżywianie mineralne roślin.

  • Algex zawiera ekstrakt z alg morskich Ascophyllum nodosum. Zapobiega on deformacji owoców, wpływa także na podziały komórkowe i wzrost owoców. Zalecana dawka to 4–5 l/ha w 500 l wody. algex
  • Agrocean (Ca, B, Mg) zawiera ekstrakt z Laminaria digitata, które zwiększają zawartość cukrów w owocach oraz syntezę chlorofilu w liściach, poprawiają jędrność i twardość owoców, stymulują pobieranie nawozów z gleby. Agrocean Ca
  • Fertileader to seria nawozów biostymulujących, które szybko uzupełniają niedobory przez dostarczanie roślinie w pełni przyswajalnych składników odżywczych.

Nawożenie pomidora w praktyce

 Bez tytułu