Ochrona cebuli przed patogenami i szkodnikami – zalecenia – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 21.07.2020. W ostatnim czasie na plantacjach cebuli obserwujemy dużą presję mączniaka rzekomego – zobacz czym chronić swoje uprawy.

Czego dowiesz się z filmu?

00:18 – wysoka presja mączniaka rzekomego na plantacjach cebuli

00:40 – charakterystyczne objawy mączniaka rzekomego

00:58Mancolaxyl i Fluazinova – ochrona przed mączniakiem rzekomym i szarą pleśnią

01:51 – alternarioza i stemphylium – objawy chorób na cebuli

02:30 – zwalczanie wciornastków w cebuli

 

TRANSKRYPACJA

Witam serdecznie. Moje nazwisko Karolina Dziubek. Firma Agrosimex. Zapraszam na komunikat warzywniczy. Dziś omówimy ochronę fungicydową cebuli.

Dziś krótki komunikat na temat sytuacji na plantacjach cebuli. Od około dwóch tygodni bardzo mocno zaczął atakować mączniak rzekomy cebuli. Wcześniej można go było zaobserwować na przykład na dymce czy na cebuli zimowej. Sprawcą choroby jest organizm grzybopodobny Peronospora destructor i największe problemy możemy mieć w lata przekropne, czyli takie jak mamy obecnie.

Charakterystycznym objawem jest przejaśnienie liścia w miejscu porażenia i występowanie biało-szarego, bądź też czasem biało-fioletowego nalotu. Najczęściej w miejscu występowania nalotu szczypior wygina się ku dołowi. Przeciwko mączniakowi rzekomemu dobrym rozwiązaniem jest MANCOLAXYL w dawce dwa i pół kilograma na hektar. Czyli produkt oparty na substancjach metalaxyl i mankozeb. Warto do takiego zabiegu dodać FLUAZINOVĄ czyli fluazynam, która poza mączniakiem wspomoże ochronę przed szarą pleśnią. I właśnie pod tym kątem fluazynam jest często wykorzystywany w programach ochrony na zachodzie.  W przypadku wystąpienia silnych objawów mączniaka, można sięgnąć po produkt FANDANGO. Lecznicze działanie ma także substancja cymoxanil, którą warto uwzględnić przy wykonywaniu zabiegów.

Plantacja ta była dodatkowo uszkodzona przez grad, co mocno uszkodziła szczypior otwierając tym samym drogę do powstawiania chorób. Poza mączniakiem rzekomym widzimy tu także objawy alternariozy czy stemphylium. Alternaria nachodzi wtórnie i rozwija się w szerokim zakresie temperatur. Objawem są brązowo- fioletowe plamy z czasem ciemniejące pokryte aksamitnym nalotem. Może występować także na zasychających łuskach cebuli.

Trzecią chorobą, którą możemy tu zaobserwować jest stemphylium. Czyli wrzecionowate, wodniste plamy występujące wzdłuż liścia zaczynające się od zasychania końcówek szczypioru. Do zwalczania tych chorób można wykorzystać Luna Experience bądź Scorpion.

Poza chorobami problemem na plantacjach są także wciornastki. Pod kątem ich zwalczania można zastosować mieszaninę insektycydu KOBE z LIMOCIDE, który działając mechanicznie da szybki efekt unieruchomienia wciornastków.

W dzisiejszym komunikacie to już wszystko. Zachęcam do kontaktu z doradcami oraz do subskrybowania naszego kanału. Do zobaczenia.