Ochrona fungicydowa oraz insektycydowa, nawożenie – Komunikat Ziemniaczany Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu ziemniaczanego z 26.07.2021 r. o bieżącej ochronie w uprawie ziemniaków.

00:38 – alternarioza na plantacji ziemniaków

00:51 – plamy szarej pleśni

01:40 – kompleksowe rozwiązanie przed chorobami

02:21 – stonka ziemniaczana

02:35 – nawożenie

Transkrypcja

Witam wszystkich bardzo serdecznie, Karolina Jazic, Agrosimex. Drodzy Państwo, dzisiaj kolejny Komunikat Ziemniaczany. Standardowo omówię ochronę fungicydową oraz insektycydową, a także nawożenie.

Drodzy Państwo, dziś ponownie spotykamy się na polu z ziemniakami. Obecnie są korzystne warunki dla ziemniaków, by mogły zbudować plon, gdyż w większości regionów lipiec przyniósł długo wyczekiwane opady deszczu, ale pamiętajmy, są to także korzystne warunki dla rozwoju chorób. Na plantacjach można zauważyć plamy alternariozy, szczególnie na dolnych partiach roślin, objawy zarazy w miejscach, gdzie na przykład długo utrzymywała się wysoka wilgotność, ale na co także warto zwrócić uwagę, to plamy szarej pleśni. Występują one głównie na wierzchołkach liści. Są to poszerzające się ku zewnętrznej krawędzi liści, jasnobrązowe bądź też brązowe plamy, a na ich krawędzi często można zobaczyć żółte zabarwienie. Liść też może się delikatnie zwijać. Przy wysokiej wilgotności można zobaczyć na tych plamach szary nalot grzybni z trzonkami konidialnymi. W przeciwieństwie do zarazy, nalot ten można zobaczyć na całej powierzchni porażonej tkanki. Choroba może rozwijać się zarówno na tkankach martwych, uszkodzonych, ale także zdrowych.

Niestety nie ma żadnych, zarejestrowanych na chwilę obecną, środków przeciwko tej chorobie. Natomiast niektóre fungicydy, po które sięgamy do zwalczania zarazy ziemniaka, czy też alternariozy, mają działanie ograniczające na szarą pleśń. I takie właśnie działania ma chociażby Fluazionova czy też Signum.

Drodzy Państwo, obecnie kompleksowym rozwiązaniem ochrony przed chorobami może być Pak Zdrowy Ziemniak, którego składowymi są właśnie Fluazinova 0,4 litra na hektar oraz Sacron 0,2 kilograma na hektar. Do takiego zabiegu warto też dodać coś przeciwko alternariozie, objawiającej się koncentrycznymi plamami podobnymi do tarcz strzelniczych. I tu możemy sięgnąć po difenokonazol bądź azoksystrobinę, która jest obecna chociażby w takim produkcie jak Tazer. Z adiuwantów dobrze sprawdzi się adiuwant silikonowy, taki jak Flipper.

Jeśli na Państwa plantacjach w dalszym ciągu widzimy żerującą stonkę, no to wybierzmy jeszcze do tego zabiegu jeden z insektycydów, na przykład Pak Carnazume, Boravi bądź też Coragen. Z nawozów obecnie dobrze sprawdzi się Rosaphos, 5 litrów na hektar. Zawiera, drodzy Państwo, ten nawóz, wapń oraz fosfor, a więc składniki wpływające na wielkość i jakość bulw. Fosfor zapobiega deformacjom, wpływa na wzrost zawartości skrobi i witaminy C. Wapń natomiast oczywiście polepsza jakość skórki, ogranicza plamistość miąższu, zwiększa tolerancję na stres i to oczywiście wszystko poprawia zdolności przechowalnicze ziemniaków.

Warto też pomyśleć o krzemie, czyli ASX Krzem Plus, gdyż zwiększa on odporność roślin na wysokie temperatury, poprawia gospodarkę wodną roślin i dobrze jest go, drodzy Państwo, zastosować przed spodziewaną falą upałów lub zaraz na początku.

Drodzy Państwo, mam nadzieję, że bulwy na Państwa plantacjach pięknie przyrastają. Życzę oczywiście wszystkim wszystkiego, co najlepsze. I widzimy się w kolejnym komunikacie.