Ochrona i dokarmianie marchwi przed zbiorami – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 3.08.2021r. W komunikacie Karolina Jazic omawia ochronę i nawożenie marchwi – odmiany późniejsze – przed zbiorami. Zobacz co zrobić aby zadbać o jakość pozbiorczą.

Czego dowiesz się z filmu:

00:25 – zdrowotność naci i korzenia marchwi przed zbiorami

00:46 – alternarioza na plantacjach

01:28 – mączniak prawdziwy baldaszkowatych w marchwi

01:55 – szkodniki: połyśnica marchwianka i bawełnica topolowo-marchwiana

02:27 – potas, fosfor i wapń – ważne składniki pokarmowe tuż przed zbiorami

 

 

Produkty z komunikatu kupisz tutaj:

Hajmon 250 EC

Luna Experience 400 SC 

Benevia 100 OD

Movento 100 SC

Viflo Cal S

Metalosate Calcium 

 

Transkrypcja

Dzień dobry, drodzy państwo. Witam serdecznie. Karolina Jazic. Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia kolejnego komunikatu warzywniczego. Dziś zajmę się tematem ochrony oraz dokarmiania marchwi.

Drodzy państwo, wcześnie siane marchwie są już kopane. Z informacji od państwa wiem, że plony wyglądają dość dobrze. Na plantacjach odmian późniejszych musimy natomiast jeszcze zadbać o odpowiednią zdrowotność zarówno korzenia, jak i naci. Porażenie liści ogranicza bowiem powierzchnię asymilacyjną wpływając na pogorszenie plonu oraz może utrudniać zbiór mechaniczny, gdyż osłabione liście łatwo się odrywają pozostawiając tak naprawdę korzenie w ziemi.

Duży problem stanowi alternarioza. Grzyb powodujący tę chorobę powszechnie występuje w środowisku i na wielu roślinach uprawnych. Objawy występują nie tylko na naci, ale także na korzeniach, co pogarsza oczywiście ich zdolność przechowalniczą. Porażone przez alternarię korzenie nie powinny być także spożywane, gdyż wytwarzane przez nią metabolity wtórne mają charakter mykotoksyn. Ciepła i wilgotna pogoda sprzyja rozwojowi alternariozy, choć tej wilgoci też nie potrzeba aż tak wiele. Wystarczy, drodzy państwo, przelotny deszcz bądź rosa, a osłabienie roślin suszą może tak naprawdę przyczynić się do szybkiego pogłębienia infekcji.

Drugą ważną chorobą jest oczywiście mączniak prawdziwy baldaszkowatych. Rozwojowi sprzyjają podobne warunki jak przy alternaria, a więc krótkotrwałe zwilżenie roślin i ciepła pogoda. Do ochrony przed tymi chorobami możemy użyć taki preparat jak Hajmon 0,5 litra na hektar plus azoksystrobina 0,8 litra na hektar. W kolejnym zabiegu możemy sięgnąć po Lunę Experience 0,75 litra na hektar.

Nie zapominajmy także o szkodnikach takich jak połyśnica marchwianka i bawełnica topolowo-marchwiana. Uszkadzają one oczywiście korzenie obniżając ich jakość, ale także zdolność przechowalniczą. Do zwalczania połyśnicy możemy użyć Benevię bądź pyretroidy, gdy oczywiście temperatura nam na to pozwala czyli jest poniżej dwudziestu stopni Celsjusza. Na bawełnicę skutecznym rozwiązaniem jest, drodzy państwo, preparat Movento.

Drodzy państwo, w okresie wzrostu korzeni ważnymi składnikami pokarmowymi są potas, fosfor i wapń oraz mikroelementy. Dobre zaopatrzenie w potas wspomaga gromadzenie cukrów i poprawia wybarwienie korzeni. Dobrze sprawdzi się tutaj Rosaleaf Czerwony 3 kilogramy na hektar. Wapń natomiast ma szczególne znaczenie dla jakości warzyw korzeniowych i ich trwałości przechowalniczej. Rośliny są bardziej tolerancyjne na niekorzystne warunki, wapń korzystnie wpływa również na zawartość cukru w korzeniach. Natomiast niedobór tego składnika w marchwi zwiększa ryzyko występowania zgnilizny twardzikowej. Dlatego należy wykonać zabieg nawozami zawierającymi wapń odżywczy bez azotu w składzie. Na przykład Metalosate Calcium 1,5 litra na hektar lub Viflo Cal S 3 litry na hektar.

Drodzy państwo, w dzisiejszym komunikacie to wszystko. Zachęcam do śledzenia nas na Facebooku, do subskrybowania naszego kanału na YouTubie i widzimy się w kolejnych komunikatach.