Ochrona i nawożenie pomidorów – Komunikat Warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu z 19.07.2021 r. o ochronie i nawożeniu pomidorów.

00:16 – częste opady powodują nasilenie chorób
00:23 – zaraza ziemniaka w pomidorach – zabezpieczenie
01:02 – zabezpieczenie przed alternariozą
01:19 – choroby bakteryjne w pomidorach
02:04 – wapń w ochronie i nawożeniu
03:07 – poprawa wybarwienia owoców
03:40 – regeneracja po stresie
03:51 – zwalczanie szkodników

Produkty z filmu:

Armetil M 72 WP

CABRIO DUO 112 EC

CARIAL STAR 500 SC

Nordox 75 WG

Viflo CU B

CaTS

Calciminal

samppi

Maral

 

Transkrypcja

Dzień dobry, Karolina Jazic, Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia Komunikatu Warzywniczego. W dzisiejszym materiale zostanie omówiona ochrona oraz nawożenie pomidorów.

Drodzy Państwo, częste i intensywne opady deszczu, które wystąpiły w ostatnim czasie, mogą spowodować większe nasilenie chorób. W uprawie pomidora należy zwrócić szczególną uwagę oczywiście na zarazę ziemniaka. Patogen ją wywołujący dobrze rozwija się przy wysokiej wilgotności i gdy już dojdzie do infekcji, to potrafi bardzo szybko zniszczyć całą plantację.

Do zabezpieczenia roślin przed tą chorobą możemy użyć Armetil, w dawce 2,5 kilograma na hektar. Jako że posiada w swoim składzie mankozeb, to także nam zabezpieczy przed alternariozą. Niestety jest to ostatni rok, w którym możemy sięgnąć po właśnie tę substancję. Gdyby była duża presja zarazy, to warto dodać preparat zawierający substancję cymoksanil.

Jeśli natomiast deszcze były umiarkowane i rośliny są osłabione suszą bądź też osłabione gradem, czy też innymi czynnikami, to trzeba mocniej zabezpieczyć przed alternariozą. I tu świetnie sprawdzą się takie rozwiązania jak Cabrio Duo bądź też Carial Star.

W uprawie pomidorów spory problem stanowią także choroby bakteryjne, takie jak bakteryjną cętkowatość pomidora. Rozprzestrzenia się ona, drodzy Państwo, z kroplami wody i wnika przez zranienia roślin bądź też przez aparaty szparkowe. Zapobiegawczo do jej zwalczania służą oczywiście preparaty zawierające miedź. Ze środków ochrony roślin warto siegnąć po Nordox 75 WG. Dawka to 1,33 kilograma na hektar. Ale dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie nawozu takiego jak Viflo CUB w dawce 2 litry na hektar. Miedź zawarta w tym nawozie skompleksowana jest kwasem glukonowym. I to zapewnia jej łatwe pobranie, i szybki transport w roślinie.

Istotną rolę zarówno w ochronie, jak i nawożeniu pomidora stanowi oczywiście wapń, który jest, po pierwsze budulcem ścian komórkowych, ale także zapobiega suchej zgniliźnie wierzchołkowej. Warto zwrócić uwagę na produkt CaTs, czyli tiosiarczan wapnia. Dawka to 10 litrów na hektar. Jest to nawóz doglebowy w formie płynnej i dostarcza on wapń i siarkę oraz pełni funkcję, drodzy Państwo, inhibitora ureazy, czyli po prostu ogranicza straty azotu i zapobiega zasoleniu gleby. Można go aplikować jako oprysk gleby lub w formie fertygacji. Gdy pierwsze owoce osiągną typową wielkość, polecam zastosować Rosaleaf Pomarańczowy, 3 kilogramy na hektar, a następnie jednym z nawozów zawierających wapń, a więc Viflo Cal S, 3 litry na hektar, bądź też Folanx 5 kilogramów na hektar, czy też Calciminal 5 litrów na hektar. Czyli wybieramy jedną z tych propozycji.

Drodzy Państwo, w celu poprawy wybarwienia owoców zalecany jest zabieg nawozem Samppi w dawce 1 litr na hektar. Najlepsze efekty daje zastosowanie trzech zabiegów, a więc trzy tygodnie, dwa i jeden tydzień przed zbiorami. Na tle innych nawozów dolistnych wyróżnia go kompozycja smart biosim power, która gwarantuje szybkie wchłanianie preparatu i gromadzenie cukrów. Dzięki temu pomidory są po prostu słodsze i lepiej wybarwione. Samppi jest stabilny chemicznie i można go mieszać z innymi preparatami.

Pamiętajmy, że jeśli rośliny są poddane jakimś warunkom stresowym bądź obserwujemy uszkodzenia, to możemy je wzmocnić i zregenerować produktem Maral, 1,5 litra na hektar.

Ostatnim tematem jest zwalczanie szkodników takich jak stonka ziemniaczana, czy też mszyce. Do ich zwalczania możemy użyć Kobe 20 SP, 0,2 kilograma na hektar.

Drodzy Państwo, w dzisiejszym komunikacie to wszystko. Gdyby pojawiły się pytania, oczywiście zachęcam do kontaktu z naszą firmą.