Ochrona warzyw kapustnych przed szkodnikami i nawożenie – komunikat warzywniczy Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu warzywniczego z dnia 8.07.2021r. w którym ekspert Karolina Jazic omawia zabiegi ochrony przed Tantnisiem krzyżowiaczkiem i Mączlikiem warzywnym. Zobacz także jak wspomóc rośliny w warunkach stresowych – suszy, nawalnych deszczy, opadów gradu.

Czego dowiesz się z filmu:

00:20 – pojawienie się na plantacjach Tantnisia krzyżowiaczka

01:40 – jak wykonać poprawnie technicznie zabieg aby zwalczyć szkodniki?

02:20 – Mączlik warzywny na plantacjach warzyw kapustnych

04:05 – stresujące warunki atmosferyczne – susza, grad, nawalne deszcze – jakie nawozy wybrać aby wspomóc rośliny?

 

Produkty polecane w komunikacie znajdziesz tu:

Delfin WG 

Prolonger

Coragen 200 SC

Affirm 095 SG

Teppeki 50 WG

Movento 100 SC 

Limocide

Viflo Cu-B 

Viflo Cal S

Maral 

 

Transkrypcja

Dzień dobry. Karolina Jazic. Agrosimex. Zachęcam do obejrzenia komunikatu warzywniczego, w którym omówię ochronę warzyw kapustnych.

Drodzy państwo, jak wiadomo wysokie temperatury sprzyjają większemu nasileniu występowania szkodników. W ostatnim czasie w warzywach kapustnych pojawił się tantniś krzyżowiaczek, występuje on na wielu gatunkach roślin uprawnych, ale także dziko rosnących właśnie z rodziny kapustowatych. Gąsienice wygryzają tkankę miękiszową zazwyczaj nie naruszając dolnej skórki liścia i wówczas powstają tak zwane okienka. Szczególnie groźny może okazać się ten szkodnik w czasie zawiązywania główek, gdyż żerujące na liściach sercowych larwy mogą zniszczyć stożek wzrostu. Wówczas taka roślina nie zawiązuje główki bądź nie formuje róży głównej. W sezonie występują zazwyczaj trzy pokolenia tego szkodnika ważne jest aby szybko wychwycić moment jego pojawu, by móc zareagować i nie dopuścić do uszkodzeń. Do zwalczania gąsienic tantnisia, ale także innych owadów z rzędu motyli jak na przykład bielinków, dobrze sprawdzi się preparat Delfin WG. Stosujemy go w dawce 0,75 kilograma na hektar. Zawiera on w swoim składzie bakterie bacillus thuringiensis subspecies kurstaki. Delfin łączymy z adiutantem Prolonger w dawce 0,4 litra na hektar.

Drodzy państwo, warto zwrócić uwagę także na technikę wykonania zabiegu, starajmy się wykonać go pod wieczór bądź też w pochmurne dni. Istotne jest także pokrycie roślin cieczą roboczą, więc na pewno pomoże tutaj zwiększenie ilości wody od 200 nawet do 800 litrów na hektar, a także zastosowanie dysz dwustrumieniowych. Jeśli szkodnik występuje w dużym nasileniu, to można połączyć preparat Delfin z innym insektycydem, jak na przykład z Intensą czyli substancja indoksakarb bądź też z Coragenem, a więc chlorantraniliprol. Pamiętajmy, że zawsze wykorzystanie dwóch mechanizmów działania w jednym zabiegu poprawi skuteczność, zwiększy tę skuteczność zabiegu dzięki czemu szybciej pozbędziemy się niechcianego szkodnika. W kolejnym zabiegu możemy wykorzystać produkt Afirm, a więc benzoesan emamektyny, 1,5 kilograma na hektar. Ma on właściwości wgłębne oraz translaminarne i charakteryzuje go szybkie wnikanie do rośliny.

Drugim istotnym składnikiem w warzywach kapustnych jest oczywiście mączlik warzywny. Co prawda w ostatnim czasie nie pojawił się on jeszcze tak intensywnie, występuje on na niektórych plantacjach, natomiast myślę, że warto zwrócić uwagę, zaobserwować czy na swoich polach nie widzimy właśnie tak zwanej białej muszki. Znajdziemy ją głównie po spodniej stronie liści. Szkodliwość mączników polega głównie na wysysaniu dużych ilości soku z liści przez co ogładzają właśnie roślinę i wytwarzają również spore ilości spadzi, na której mogą rozwijać się grzyby sadzakowe. Do zwalczania mączlików możemy wykorzystać takie preparat Teppeki bądź też Movento, które dadzą stosunkowo długi efekt działania. Dobrze jest też dodać do oprysku Limocide, a więc olejek pomarańczowy, który drodzy państwo działa mechanicznie na owady o miękkim korpusie ciała, dzięki czemu uzyskamy zaprzestanie żerowania. Bardzo szybko ten preparat unieruchamia szkodniki.

W ostatnim czasie pogoda drodzy państwo nie jest dla producentów łaskawa, szczególnie w niektórych rejonach, gdzie pojawił się miejscowo grad, nawalne deszcze, ale są także miejsca, gdzie dalszym ciągu występuje spora susza. Aby zwiększyć odporność takich roślin na choroby w tym bakteryjne, pomóc regeneracji i poprawić wigor plantacji, warto sięgnąć po nawozy Viflo Cal S oraz Viflo CuB, gdzie zawarte są składniki takie jak miedź, wapń, bor oraz srebro w postaci nanocząsteczek, które są dość szybko przyswajalne przez rośliny i transportowane do miejsc niedoboru. Taki zabieg wspomoże natlenienie komórek roślinnych oraz poprawi fotosyntezę czy też oddychanie. Drodzy państwo symulacja mechanizmów obronnych przyspieszy nam gojenie ewentualnie ran. Do tych produktów polecam dodać także Maral, który wzmocni regenerację plantacji oraz poprawi turgor roślin.

Drodzy państwo, w dzisiejszym komunikacie tyle. Gdyby pojawiły się pytania zachęcam do kontaktu z naszą firmą.