Pierwsze zabiegi w ziemniakach – komunikat ziemniaczany Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu ziemniaczanego z 13.04.2022 roku.

Czego dowiesz się z filmu:
00:54 – zabiegi ochrony ziemniaków
01:26 – walka ze szkodnikami
02:23 – Nicienie
02:57 – Diagnostyka
05:21 – kwasy humusowe

Transkrypcja:

Dzień dobry. Witam serdecznie drodzy państwo. Zachęcam do obejrzenia pierwszego w tym sezonie komunikatu ziemniaczanego.

Drodzy państwo, kwiecień plecień co przeplata. Początek miesiąca przyniósł zmiany pogody na zimową. Przyszło znaczne ochłodzenie z przymrozkami w nocy i w wielu rejonach wystąpiły opady śniegu. Niestety mogliśmy obserwować także bardzo silne wiatry, czasem prowadzące do burz piaskowych, a w rezultacie do zwiewania wysypywanych wiosną nawozów, czy niszczenia redlin. Pozytywną rzeczą był w tym wszystkim towarzyszący zimowej aurze deszcz zmniejszający trochę skutki marcowej suszy.

Obecnie drodzy państwo poprawiła się wilgotność gleby oraz wzrosły temperatury, więc jest to idealny moment na kontynuowanie sadzenia ziemniaków. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć ziemniaki przed szkodliwym działaniem rizoktoniozy solanis, sprawcy risoktoniozy,  która jest szczególnie groźna przy niższych temperaturach.

Polecam drodzy państwo zaprawę Allstar, którą możemy stosować podczas sadzenia ziemniaków. W przypadku aplikacji na glebę należy użyć zero osiem litra środka na hektar. Praktyka jednak pokazuje również świetne działanie przy zaprawianiu bulw. Wówczas dawka to zero dwa litra na tonę sadzeniaka.

Bardzo ważna jest też walka ze szkodnikami, jak na przykład drutowce, które powodują znaczne obniżenie jakości plonu. Monitoring tego szkodnika możemy poprowadzić poprzez zamontowanie pułapek w glebie. W skład takiej pułapki wchodzi tuba, w której umiejscawiamy zmieszaną przynętę z otrębami i wodą. Rurę montujemy w glebie i maksymalnie po dwóch tygodniach sprawdzamy. Pułapki drodzy państwo są dostępne w firmie Agrosimex.

W celu zwalczania drutowców polecam oczywiście Belem zero osiem MG. Jest on w formulacji mikrogranulatu, którą aplikujemy bezpośrednio do gleby wzdłuż linii sadzenia. Do tego celu oczywiście niezbędny jest aplikator do mikrogranulatu. Szkodnik po zetknięciu z granulą zamiera. Produkt daje długi efekt ochrony, nawet do czterech miesięcy.

Swego rodzaju szkodnikami drodzy państwo są także nicienie. Te niewidzialne pasożyty potrafią wywołać poważne szkody od obniżenia plonu rozpoczynając, poprzez pogorszenie jakości, aż do przenoszenia chorób wirusowych. Niektóre z nich są także organizmami kwarantannowymi, więc podlegają drodzy państwo obowiązkowi zwalczania.

Często plantatorzy nie zdają sobie sprawy, że problem z jakością i słabszym plonem jest związany właśnie z nicieniami, dlatego tak istotna jest diagnostyka i sprawdzanie, czy na danym polu drodzy państwo nie występują groźne gatunki właśnie nicieni. Warto więc wysłać próbkę gleby do laboratorium, która wykonuje tego typu badania.

Środkiem drodzy państwo zwalczającym nicienie jest Velum Prime. W uprawie ziemniaków możemy go zastosować zarówno przed sadzeniem, wykonując zabieg na całym polu, po czym wymieszać preparat z glebą, bądź rzędowo podczas sadzenia kierując dyszę na glebę. Dawka zarówno w jednym jak i drugim przypadku wynosi 625 mililitrów na hektar. Ponadto nematocyt zarejestrowany jest w warzywach korzeniowych i drodzy państwo po posadzeniu głównym dylematem jest jaki herbicyd zastosować i w jakim momencie. Większy wybór substancji mamy oczywiście przy zabiegach przedwschodowych, dlatego zawsze polecam ten termin.

Obecnie wilgotność gleby się poprawiła, więc substancje doglebowe będą dobrze działały. Najlepiej wykonać oprysk po obredleniu. Pamiętajmy jednak, by nie później niż około tydzień przed wschodami, szczególnie, gdy używamy niektórych substancji, jak na przykład chlomazon, czy flurochloridon.

Polecam do odchwaszczania ziemniaków Aklonifen, więc Chandor 600SC. Zawiera właśnie długodziałającą substancję zwalczającą szerokie spektrum uciążliwych chwastów. Zawsze warto jednak drodzy państwo do odchwaszczania wykorzystać mieszaninę herbicydów, aby ograniczyć ryzyko powstania uodpornień. Proponowane rozwiązania to mieszanina Chandora półtora litra do dwóch litrów na hektar, plus Tuberon zero trzy litra na hektar. Inne rozwiązanie to Chandor półtora do dwóch litrów na hektar z Pendifinem dwa, dwa i pół litra na hektar lub Chandor litr, półtora plus dwa litry Mandrylu. Warto do takiego zabiegu dodać około setki Komandu 480 oraz oczywiście adiuwant doglebowy Remix poprawiający skuteczność działania cieczy roboczej, przy jednoczesnym ograniczeniu fitotoksyczności. Ze względu na pogodę i ciągły proces mineralizacji próchnicy warto zastosować drodzy państwo nawóz Rosahumus zawierający kwasy humusowe.

Próchnica wpływa oczywiście na właściwości fizyczne, chemiczne, biologiczne gleby, decyduje o jej strukturze i właściwościach sorpcyjno-buforujących. Pomoże także zatrzymać składniki pokarmowe w strefie korzeniowej.

Polecam też drodzy państwo zastosowanie produktu Rhizosum N plus, który zawiera bakterie zasiedlające ryzosferę i wiążące wolny azot z powietrza. Podnosi on efektywność nawożenia azotowego. Można go stosować zarówno przed, jak i po posadzeniu ziemniaków i odwołuję drodzy państwo do filmiku o Rhizosum N plus, który znajdą państwo link do niego pod tym komunikatem.

W dzisiejszym komunikacie to już wszystko. Zachęcam do oglądania kolejnych i życzę wszystkiego dobrego. Do zobaczenia.