Pomidor szklarniowy – zgorzel, zgnilizna i fytoftoroza

W uprawie pomidora szklarniowego duże zagrożenie stanowią patogeny glebowe. Istotnym zagadnieniem jest produkcja siewek i zdrowej rozsady. To, czy są wolne od chorób zgorzelowych powodowanych przez Pythium i Phytophthora, rzutuje na kondycję roślin w dalszym etapie ich wzrostu.

Puthium spp. na korzeniu pomidora rosnącego na wełnie mineralnej.

Niezmiernie ważne jest zarówno zdiagnozowanie sprawcy choroby, jak i podjęcie właściwej ochrony roślin pomidora. Do tego potrzebna jest wiedza na temat objawów i okoliczności sprzyjających ich występowaniu oraz sprawdzonych metod walki z zagrożeniami.

Zgorzel korzeni pomidora

Pythium SPP. na korzeniu pomidora rosnącego na wełnie mineralnej.

Wywołuje ją wiele gatunków Pythium. Zagrożenie zgorzelą korzeni pomidora jest znacznie większe w systemach bezglebowych (większe uwodnienie podłoża korzystne dla Pythium spp.) niż w uprawach tradycyjnych. Symptomy zgorzeli są zróżnicowane w zależności od systemu uprawy. W tradycyjnej uprawie w ziemi lub w substratach organicznych gatunki Pythium porażają rośliny głównie w najwcześniejszych fazach ich rozwoju, zaś w uprawach bezglebowych infekcje przez Pythium obserwuje się na roślinach w późniejszych stadiach rozwojowych. Objawy choroby początkowo występują jako pojedyncze nekrotyczne plamy, z czasem gniją całe korzenie i szyjka korzeniowa. Porażone rośliny więdną.

Fytoftoroza przenosi się z rośliny na roślinę z rozpryskującą się wodą w czasie podlewania wężem lub przez system kropelkowy z pożywką.

Profilaktyka i zwalczanie

Jednym ze skutecznych zabiegów ograniczających organizmy z rodzaju Pythium i Phytophthora jest odkażanie podłoża poprzez wprowadzanie chlorowodorku propamokarbu. Taki składnik aktywny zawiera dopuszczony do uprawy pomidora pod osłonami fungicyd Rival. Wykazuje on działanie układowe, czyli krąży w traktowanej nim roślinie. Fungicyd ten zalecany jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego wyłącznie w szklarniach o trwałej konstrukcji, odizolowanej od podłoża. Rival można stosować do:

Pythium na korzeniach pomidora.
  • podlewania podłoża używanego do produkcji rozsady, żeby zniszczyć zalegające tam organizmy z rodzaju Pythium i Phytophthora; zalecana dawka środka to 300 ml/1/m3 podłoża, zaś wody – 10–20 l/m3; pryzmę trzeba dokładnie polać cieczą użytkową i dokładnie wymieszać,
  • podlewania podłoża w czasie siewu lub sadzenia rozsady; środek stosuje się dwukrotnie w dawce 4,5 ml/1/m2 podłoża co 7–10 dni, przy ilości wody 3–5 l/m2.

 

Jan Sobolewski