Program nawożenia papryki

papryka

Papryka charakteryzuje się dużymi wymaganiami pokarmowymi, co jest związane z wytwarzaniem dużej masy liści, pędów oraz owoców. W związku z tym przez cały okres uprawy należy jej zapewnić dobre zaopatrzenie w składniki pokarmowe.

Przygotowanie gleby przed posadzeniem papryki

rosahumus

W uprawie papryki ważne jest odpowiednie podłoże charakteryzujące się bardzo dużą zawartością próchnicy. Dlatego też warto przed wysadzeniem rozsady do gruntu zastosować produkt poprawiający jej strukturę i regulujący zawartość związków próchnicznych, np. Rosahumus.

rosafert

Zastosowanie Rosahumusu i Rosafertu

Nawóz, oprócz wysokiej zawartości kwasów humusowych pochodzących z leonardytów, zawiera 12% K2O i 0,6% Fe. Ze względu na wrażliwość papryki na zasolenie warto stosować nawozy w jak najdłuższym terminie przed sadzeniem rozsady. Nadają się do tego doskonale bezchlorkowe nawozy granulowane z gamy Rosafert, które w każdej granulce mają taką samą zawartość składników pokarmowych. Polecamy zastosować Rosafert 12-12-17, 15-5-20, 5-12-24 w dawce 300–800 kg/ha.

Fertygacja – kompleksowe dokarmianie papryki

rosasol

Dostarczanie składników pokarmowych łącznie z nawadnianiem jest najlepszą formą nawożenia. Polecanymi produktami są belgijskie nawozy z gamy Rosasol: 15-30-15, 19-19-19, 8-17-41 lub 8-24-34-2. Różne proporcje podstawowych składników pokarmowych z mikroelementami zawarte w poszczególnych nawozach sprawiają, że bez problemu można dobrać odpowiednią kompozycję zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem roślin, które jak wiadomo zmienia się w czasie wzrostu.

Zapewnienie idealnych warunków roślinom

Nawozy doskonale zaopatrują rośliny w składniki pokarmowe, co zapewnia idealne warunki do wzrostu i plonowania. Odpowiednio dobrana zawartość formy amonowej pozwala na utrzymanie stabilnego i właściwego odczynu podłoża. Dodatek kwasu cytrynowego wpływa stymulująco na rozwój systemu korzeniowego oraz zapobiega zatykaniu kapilar systemów nawodnieniowych i dysz opryskiwaczy. Stosujemy go w dawce 0,5–1,5 kg/ha w 1000 l wody.

Wapń dla zdrowych owoców

Dobre zaopatrzenie w wapń w przypadku papryki jest bardzo istotne ze względu na występowanie suchej zgnilizny wierzchołkowej, która objawia się ciemnymi plamami w wierzchołkowej części owocu. Polecanym dolistnym nawozem wapniowym jest Metalosate Calcium, w którym wapń jest skompleksowany aminokwasami. Zalecana dawka to 1,5–2 l/ha. Produkt chroni przed chorobami fizjologicznymi. Można również zastosować Rosatop Ca, który w 1 l zawiera 225 g wapnia oraz azot, magnez i pełny zestaw mikroelementów.

Wykorzystanie alg morskich i nanosrebra w dokarmianiu paprykiviflo

Z kolei Agrocean Ca z ekstraktem z alg morskich powinien być stosowany począwszy od końca kwitnienia na pierwszych kwiatach, następnie dwukrotnie co 7 dni. Preparat skutecznie chroni przed suchą zgnilizną. Nawóz Viflo Cal S ma w swoim składzie nanosrebro o właściwościach poprawiających zdrowotność roślin. Zalecana dawka – 2 l/ha. Ciekawą propozycją jest nawóz Folanx Ca29, który zawiera wapń w postaci mrówczanu wapnia. Zalecana dawka produktu to 5 kg/ha.

Nawożenie dolistne

mikrostar

W przypadku zahamowania wzrostu roślin spowodowanego złymi warunkami atmosferycznymi, np. zimnem lub błędami w uprawie, nawozy Rosasol lub Rosaleaf można z powodzeniem zastosować do poprawy kondycji roślin i likwidacji niedoborów składników pokarmowych poprzez nawożenie dolistne. Zalecane stężenia nawozów Rosasol w nawożeniu dolistnym papryki pod osłonami wynoszą 0,1–0,2%. W trakcie wzrostu roślin warto również stosować Mikrostar Complex, aby zapobiec niedoborom mikroelementów oraz interwencyjnie w przypadku ich wystąpienia w dawce 0,3–0,5 kg/ha, lub Metalosate Multimineral, który zawiera mikroskładniki skompleksowane aminokwasami. Dawka zalecana 1,5 l/ha.

 

Potasowe lub fosforowe nowości -seria nawozów dolistnych ASX

Ponadto na rynku pojawiły się nowe nawozy dolistne – ASX fosfor plus lub potas plus – zawierające w różnych proporcjach podstawowe składniki pokarmowe oraz mikroskładniki, polecane warianty to: ASX 10-30-10-2, 10-15-22-2 i 16-18-18-2.

 

Stymulacja wzrostu nawozami algowymi

algex

Nawozy zawierające wyciągi z alg morskich stosowane zarówno po wytworzeniu pąków kwiatowych, jak i w czasie kwitnienia stanowią doskonałe uzupełnienie programu nawożenia. Dzięki zawartości ekstraktu z alg morskich bogatego w liczne witaminy, aminokwasy, fitohormony stymulują odżywianie mineralne roślin, proces zawiązywania owoców oraz w warunkach stresu aktywują procesy życiowe roślin. Szczególnie polecanym w uprawie papryki nawozem jest Algex zawierający ekstrakt z alg Ascophyllum nodosum. Nawóz dodatkowo zawiera wachlarz składników pokarmowych. Dawka 4–5 l/ha.

Szczegółowy plan nawożenia papryki w zależności od fazy wzrostu

program nawozenia

magazyn doradca warzywniczy