SDP – Innowacja w uprawie roślin

Bez tytułuPrzedsiębiorstwo SDP (Société de Distribution et de Prestation), utworzone w 1991 roku przez Laurenta Steinmanna, jest firmą francuską, która od ponad 20 lat wspomaga rolnictwo swoimi doskonałymi pomysłami. Obecnie zatrudnia ona 60 pracowników, osiągając ponad 15,8 mln euro obrotu i notując każdego roku dwucyfrowy wzrost.

Działalność firmy SDP

Jej doświadczenie obejmuje obszar od opracowywania po dystrybucję adiuwantów (środków pomocniczych), mikroelementów czy preparatów, takich jak środki czyszczące do opryskiwaczy i sprzętu rolniczego, preparaty odstraszające dzikie zwierzęta. Firma działa bardzo aktywnie w 20 krajach, ukierunkowana jest głównie na rozwój w Europie Wschodniej. SDP – lider na rynku płynnego boru i drugi w obszarze adiuwantów we Francji – w 2009 roku podjęło decyzję o wejściu na rynek polski. Flagowym produktem stało się BOLERO – nawóz płynny borowy, w postaci stężonej zawiesiny, do nawożenia dolistnego. Opracowany w wyjątkowysdp sposób z wykorzystaniem składników pomocniczych pochodzenia roślinnego i stabilizowany, dzięki złożonemu układowi koloidalnemu. Drugim produktem jest MISSIBOR – rozpuszczalny proszek Tetrahydrat oktaboranu sodu – 21% boru do nawożenia dolistnego i doglebowego.

Produkty na bazie polioli

Każdego roku 5% obrotów SDP przeznacza się na badania i rozwój. Dzięki zakładowemu laboratorium, szklarni z regulowanym klimatem i platformie doświadczalnej o powierzchni 8 ha priorytetem firmy jest doskonalenie preparatów dla rolnictwa przyszłości – ekologicznego i wydajnego. Właśnie ta filozofia towarzyszyła opracowywaniu całej gamy preparatów na bazie ekologicznych produktów chemicznych, do której należy Bolero. Dzięki ogromnej wiedzy laboratorium SDP opracowało nowy składnik gggpomocniczy występujący w sposób naturalny w roślinach: poliole. To alkohole cukrowe zawarte w roślinach, a więc są przez nie przyswajalne. Ich wykorzystanie jest rewolucją w rolnictwie. Zastosowanie polioli oznacza 7 razy więcej mikroelementów w roślinie. Są one 40 razy mniejsze niż zwyczajowo stosowane cząsteczki EDTA i dzięki swoim niewielkim rozmiarom roślina łatwiej je przyswaja. Ta koncepcja transportu pozwala wprowadzić mikroelementy i substancje aktywne do stref wzrostu i reprodukcji rośliny.

wykres

Poliole to prawdziwa lokomotywa

Poliole zostają rozprowadzone w roślinie i przyspieszają przemieszczanie mikroelementów w jej organach. Przemieszczanie się składników odżywczych w roślinie jest optymalne – wszystkie jej części, w tym również skrajne elementy (stare liście, korzenie) są odżywiane. Wchłanianie jest o wiele szybsze niż w przypadku standardowego składu. Ta technologia to ważny krok naprzód w zakresie penetracji i migracji. Zastosowanie polioli poprawia:

  1. ruchliwość boru w roślinie,
  2. sprzyja procesowi fotosyntezy,
  3. produkcji biomasy.

Formuła borowa chroni środowisko naturalne

Połączenie polioli z borem w postaci pentaboranu powoduje, że nawóz Bolero może być stosowany w rolnictwie ekologicznym. W swoim składzie Bolero ma również składniki pomocnicze (adiuwanty), które ułatwiają mu przeniknięcie do rośliny, zapewniając większą retencję i lepsze rozprowadzenie, a co za tym idzie, mniej strabolerot do gleby. Dodatek technologiczny będący składnikiem produktu Bolero zwiększa masę rozpylanych kropel, dzięki czemu są one mniej czułe na znoszenie. Krople szybciej osiągają swój cel, nawet w trudnych warunkach pogodowych (np. wiatr). Dodatek ten pozwala również obniżyć napięcie powierzchniowe oraz kąt kontaktu (32 dyny w porównaniu z 80 dynami w przypadku standardowego płynnego boru).

Co innowacyjnego  z PH?

Wartość pH Bolero została dopracowana tak, by zapewnić odpowiednią stabilność substancji aktywnych podczas mieszania oraz lepszą przyswajalność przez rośliny (w przypadku tych ostatnich: między 5 a 7 pH). W efekcie molekuły chemiczne – bez względu na ich właściwości chwastobójcze, grzybobójcze czy owadobójcze – są w większości stabilne przy wartości pH zbliżonej do 6. Optymalny zakres stosowania produktu Bolero wynosi od 6 do 7 pH, podczas gdy zakres stosowania klasycznych preparatów waha się między 8 a 9 pH, co utrudnia wchłanianie przez rośliny i zmniejsza stabilność preparatu. Równie ważną właściwością jest wydajność produktu w przeliczeniu na hektar – 3 l/ha w przypadku Bolero (podczas gdy klasyczne płynne nawozy borowe wymagają 5 l/ha), a także mniejsza liczba ponownych aplikacji.

Podsumowując:

  1. mniejsza powierzchnia przechowywania,
  2. mniej manipulacji, mniej transportowania,
  3. większa powierzchnia nawożenia przy tej samej ilości.

Żaden inny nawóz borowy dostępny na rynku nie ma takich właściwości.

tab 1