Viflo Cal S – sprawdzony nawóz w Integrowanej Produkcji warzyw

WAŻNE! Uznanie przez mRiRw w 2007 roku Integrowanej produkcji za krajowy system jakości żywności stanowiło ważny krok w poprawie bezpieczeństwa żywności i ochrony środowiska. Zasadniczym elementem Integrowanej produkcji jest Integrowana Ochrona (IO) przed organizmami szkodliwymi, która obowiązuje od 2014 roku.

Czym jest Integrowana Ochrona warzyw?

Integrowana ochrona stanowi podstawowy dział integrowanej produkcji i technologii gospodarowania, uwzględnia wykorzystanie w sposób zrównoważony postępu technologicznego i biologicznego w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa środowiska przyrodniczego. Istotą integrowanej ochrony roślin warzywnych jest uzyskiwanie wysokich plonów dobrej jakości, w optymalnych warunkach uprawy, w sposób niezagrażający naturalnemu środowisku i zdrowiu człowieka. W ochronie integrowanej – w możliwie największym stopniu – wykorzystuje się naturalne mechanizmy biologiczne i fizjologiczne roślin, wspierane przez racjonalne wykorzystanie konwencjonalnych, naturalnych i biologicznych środków ochrony roślin oraz nawozów dolistnych stymulujących naturalne mechanizmy obronne w roślinach.

Bezpieczna żywność po zastosowaniu nawozu – czy to jest możliwe?

viflo_kanister_15_CAL_SBezpieczeństwo żywności ma szczególne znaczenie w spożywaniu warzyw i owoców, które są uznane za synonim zdrowia i właściwego odżywiania. Na rynku znajduje się duża liczba nawozów dolistnych, środków wspomagających wzrost i stymulujących odporność na choroby. Niestety, tylko niewielka ich liczba posiada wiarygodne, potwierdzone badaniami jednostek naukowych w Polsce opinie i zalecenia dla praktyki, uznane tak że przez wielu producentów warzyw i owoców. Znane są już powszechnie nawozy zawierające związki fosforynowe, związki krzemu, magnezu, miedzi, wapnia czy jonów srebra. Jednym z dostępnych w handlu nawozów dolistnych jest Viflo cal S, który jest koncentratem nawozowym do dokarmiania roślin wapniem i nanocząsteczkami srebra, stymulującym naturalne mechanizmy obronne roślin przed chorobami.

Co sprawia, że Viflo Cal S jest wyjątkowy?

Nawóz zawiera 6% wapnia(caO) rozpuszczalnego w wodzie i łatwo przyswajalnego przez rośliny oraz 25 ppm nanosrebra. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwszy polski nawóz zawierający unikalne połączenie wapnia i srebra w technologii nano (mikrocząsteczek). Viflo cal S jest efektywnym nawozem wapniowym stosowanym dolistnie w celu zabezpieczenia roślin warzywnych ozdobnych oraz drzew i krzewów owocowych. Zawarte w nawozie nanocząsteczki srebra zapewniają szybsze pobieranie i przemieszanie jonów wapnia w roślinie, co chroni je przed zaburzeniami fizjologicznymi, tj. suchą zgnilizną wierzchołkową (pomidor, papryka) czy brunatnieniem brzegów liści – tipburn u warzyw kapustnych, sałaty.

Kapusta chroniona przez Viflo Cal S:

pekińska chroniona przez viflo cal skapusta chroniona Viflo Cal S

Nanocząsteczki srebra dodatkowo zapewniają ochronę przed bakteriozami, aktywizują procesy życiowe i poprawiają jakość warzyw, zwiększają ich zdolności przechowalnicze. W zaleceniach nawóz stosuje się w uprawach warzyw w dawce 3 l/ha + 500–800 l wody. Nawozy te można stosować tak że w mieszaninach z konwencjonalnymi środkami ochrony lub przemiennie, co może znacznie ograniczać ich zużycie.

Skuteczność Viflo Cal S w badaniach Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach

W Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach przeprowadzono badania pozwalające ocenić skuteczność nawozu dolistnego Viflo cal S w stymulacji wzrostu i ochrony wybranych gatunków roślin warzywnych (ogórek polowy, kapusta głowiasta, marchew, burak ćwikłowy) przed chorobami. Uzyskane wyniki badań zestawiono w tabelach.

bakteryjna kanciasta plamistość ogórka  - viflo cal s viflo cal s w ogórku, w ochronie przd bakteryjną

marchew - viflo cal s ochrona Viflo Cal S - burak ochrona przed chwościakiem viflo cal s w kapuście głowiastej

Objawy chwościaka na buraku ćwikłowyn
Objawy chwościaka na buraku ćwikłowym

Nawóz dolistny Viflo cal S wykazał wysoką przydatność w stymulacji wzrostu i ochrony badanych roślin warzywnych przed najważniejszymi chorobami pochodzenia grzybowego i bakteryjnego. Skuteczność fungicydalnego bakteriobójczego działania nawozu w kilku przypadkach była zbieżna ze skutecznością konwencjonalnych fungicydów, np. w przypadku ochrony ogórków przed bakteryjną kanciastą plamistością, buraka ćwikłowego przed chwościkiem i marchwi przed alternariozą. W przypadku ochrony kapusty głowiastej i marchwi skuteczność ochronna przed chorobami grzybowymi była zadowalająca i może stanowić doskonałe uzupełnienie w przemiennym stosowaniu środka konwencjonalnego i nawozu dolistnego o działaniu fungicydalnym w systemie integrowanej uprawy tych roślin. Uzyskane wyniki badań potwierdzają liczne informacje i doniesienia od producentów roślin ogrodniczych (warzywnych i sadowniczych) w rejonach towarowej uprawy w Polsce.

Po lewej znajdują się rośliny chronione przez nawóz Viflo Cal S
Po lewej znajduje się burak ćwikłowy chroniony przez nawóz Viflo Cal S

Prof. dr hab. Józef Robak -Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Czy wiesz, że..

Na targach TSW w 2014 roku po raz pierwszy uhonorowano nagrodą im. prof. Szczepana A. Pieniążka preparat Viflo Cal S jako najbardziej innowacyjny, korzystny dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produkt.