Uprawa cebuli – powiedz „nie” chwastom

Produkcja cebuli bez skutecznych sposobów ograniczania zachwaszczenia jest niemożliwa nawet w najlepszych warunkach agrotechnicznych. Strata plonu cebuli uprawianej z siewu powodowana obecnością niepożądanych roślin w początkowym okresie jej wzrostu – do fazy dwóch liści – może wynosić ponad 45%, co stanowi mniej więcej 3% obniżenia potencjalnego plonu w przeliczeniu na 1 dzień.

Zachwaszczenie występujące w drugiej połowie wegetacji cebuli – gdy ma ona co najmniej 5–6 liści właściwych, aż do zbioru – ma mniejsze znaczenie. Należy jednak starać się utrzymywać plantację wolną od chwastów przez cały okres jej wegetacji. Bez stosowania herbicydów, np. w uprawach ekologicznych, trzeba 5–7 razy ręcznie pielić rzędy i wykonać 4–6 uprawek mechanicznych w międzyrzędziach.

Ochrona integrowana

W integrowanej ochronie cebuli przed chwastami konieczne jest: stosowanie programów obejmujących właściwy dobór herbicydów i ich dawek, w zależności od stanu i stopnia zachwaszczenia oraz warunków środowiska, używanie mieszanin rożnych herbicydów, wykonywanie zabiegów metodą dawek dzielonych, uzupełniająco – wykonywanie mechanicznego i ręcznego pielenia.

System zabiegów chemicznych powinien być dostosowany do faz rozwojowych uprawy i chwastów oraz zapewniać utrzymanie plantacji wolnej od niepożądanych roślin przez możliwie najdłuższy czas. Trzeba przy tym stosować różne środki przed wschodami i po wschodach cebuli, ponieważ żaden z obecnie zalecanych herbicydów użyty jednorazowo nie zabezpiecza jej przed chwastami przez cały sezon wegetacyjny. W zależności od warunków, gatunków występujących chwastów i faz ich wzrostu oraz dynamiki pojawiania się trzeba zastosować przemiennie kilka rożnych środków.

Lentagran 45 WP -ważne ogniwo

Lentagran 45 WP stanowi ważne ogniowo w procesie zwalczania chwastów w cebuli. To środek o działaniu kontaktowym, który w uprawach warzywniczych jest doskonałym uzupełnieniem wcześniej zastosowanych herbicydów doglebowych.

Produkt przeznaczony jest do stosowania wcześnie po wschodach chwastów, począwszy od fazy liścieni, ale najskuteczniej zwalcza chwasty dwuliścienne w fazie 2–4 liści (BBCH 12–14). Ogranicza też wzrost chwastów większych (BBCH 15–17), zwłaszcza gatunków bardzo wrażliwych – np. komosy białej i żółtlicy drobnokwiatowej – w warunkach sprzyjających jego działaniu (wilgotna i ciepła pogoda).

W polskiej etykiecie herbicydu Lentagran 45 WP przyjęto zapis, iż należy go stosować od fazy 3 liści cebuli (od BBCH 13), przy czym zalecana dawka jednorazowa mieści się w zakresie 1,5–1,66 kg/ha i nie może przekraczać 1,66 kg/ha. Opryskiwać należy wtedy, kiedy rośliny cebuli nie są wilgotne, nie wcześniej niż 48 godzin po deszczu lub nawadnianiu, w temperaturze poniżej 20–25˚C, najlepiej po południu.

W badaniach prowadzonych w Polsce stwierdzono, że zalecaną maksymalną dawkę można podzielić na dwie, po 0,75 kg/ha, wykonując pierwszy zabieg w fazie 2 liści właściwych (BBCH 12), a drugi w fazie 3 lub 4 liści właściwych (BBCH 13–14). Można też stosować 3 zabiegi po 0,5 kg/ ha w odstępach mniej więcej 7 dni – pierwszy w fazie 1–2 liści (BBCH 11–12), drugi w fazie 2–3 liści (BBCH 12–13), trzeci w fazie 4–6 liści cebuli (BBCH 14–16).

Lentagran 45 WP można zastosować: 

  • w dwóch dawkach po 0,75 kg/ha, wykonując pierwszy zabieg w fazie 1,5 liścia (gdy cebula wykształci 1. liść właściwy, a 2. osiągnie połowę wielkości pierwszego); drugi zabieg należy wykonać w fazie 3 liści cebuli,
  • w trzech dawkach po 0,5 kg/ha, podając je w odstępach mniej więcej 7 dni,
  • mieszając go z innymi herbicydami zawierającymi pendimetalinę, np. Pendiganem 330, w odstępach 5–7 dni, w czterech zabiegach

Antidotum na fitotoksyczność

Zabezpieczenie szczypioru przed szkodliwym działaniem herbicydów można uzyskać dzięki użyciu do 36 godzin przed zabiegiem herbicydowym adiuwantu Prolonger w dawce 600 ml/ha. Po wyschnięciu środek tworzy powłokę ograniczającą uszkodzenia szczypioru. Błona powstała po zabiegu wiąże się z naturalnym woskiem i jest na tyle elastyczna, że przez pewien czas powiększa się wraz ze wzrostem roślin i utrzymuje się na ich powierzchni od 7 do 10 dni. Preparat wzmacnia woskową ochronę rośliny, zapobiegając wnikaniu patogenów i nie blokując przy tym wymiany gazowej.

Chwasty jednoliścienne

Chwasty jednoliścienne w uprawie cebuli są poważnym zagrożeniem, zwłaszcza chwastnica jednostronna i perz. Do ich zwalczania zalecane są po wschodach cebuli tzw. graminicydy, między innymi Select Super 120 EC lub Leopard Extra 05 EC. Asortyment herbicydów dopuszczonych do stosowania w Polsce, szczególnie po wschodach cebuli, jest niestety mniejszy niż w innych krajach Unii Europejskiej leżących w tej samej strefie rejestracyjnej.

Zalety herbicydu Select Super 120 EC

Dobra skuteczność zwalczania traw jednorocznych i wieloletnich. Skuteczniejsze zwalczanie wiechliny rocznej niż w przypadku herbicydów z grupy arylofenoksykwasów (chizalofop, fluazyfop, propachizafop). Selektywność i bezpieczeństwo stosowania dla upraw ogrodniczych i możliwość wykonywania zabiegów bez osłon. Krótki, jednogodzinny okres pomiędzy zabiegiem a opadami deszczu, umożliwiający dobre pobranie i działanie środka. Rozkład w okresie sezonu wegetacyjnego, w którym wykonywano zabieg, i brak zagrożeń dla roślin uprawianych następczo.

Justyna Pacześna-Mikurenda, Janusz Mazurek