Uprawa ziemniaka – nawożenie

Ziemniak, w zależności od przeznaczenia, uprawiany jest jako: jadalny (surowiec w przetwórstwie spożywczym i przemysłowym), pasza gospodarska, wegetatywny materiał sadzeniakowy. Roślina ta najlepiej plonuje na glebach lżejszych i przewiewnych, o dobrej strukturze i z odpowiednim dostępem do powietrza, co pozwala na prawidłowy rozwój stolonów i zawiązywanie bulw.
Co jeszcze jest istotne w produkcji ziemniaka?

dr inż. Tomasz Piotrowski

ZiemniakiZiemniak reaguje spadkiem plonu na duże uproszczenia agrotechniczne i zbyt oszczędne technologie, wymaga więc gleb o wysokiej kulturze. Gleba powinna mieć uregulowany odczyn, o wartości przynajmniej 5,5, i co najmniej średnią zasobność przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu. Istotnym parametrem gleby jest zawartość próchnicy, im jest jej więcej, tym lepiej.

Ziemniak ma duże wymagania pokarmowe – z plonem 1 t bulw i odpowiednią masą zieloną przeciętnie pobiera: 4 kg azotu (N), 1,5 kg fosforu (P2O5), 5,5–6,5 kg potasu (K2O), 1–2 kg wapnia (CaO), 1 kg magnezu (MgO), 1,5 kg siarki (SO3). W przypadku mikroelementów odpowiednio do 1 t świeżej masy plonu przeciętne zapotrzebowanie to: 2,5 g boru (B), 2 g miedzi (Cu), 7 g manganu (Mn), 0,1 g molibdenu (Mo) i 6,5 g cynku (Zn). Ziemniak wykazuje wrażliwość na niedobór cynku i manganu.

Nawożenie doglebowe w uprawie ziemniaka

Odżywanie ziemniakówPrzy pH gleby o wartości poniżej 5,0 w 1 M KCl zaleca się zastosowanie wapna węglanowego z minimum dwuletnim wyprzedzeniem, ponieważ bulwy mogą być bardziej atakowane przez parcha ziemniaczanego na świeżo wapnowanych stanowiskach. W przypadku bardzo niskiej zasobności gleby w magnez rekomendowana jest aplikacja wapna magnezowego, gdyż roślina źle rośnie na glebach ubogich w ten pierwiastek.

Ziemniak bardzo dobrze reaguje na stosowanie obornika w dawce mniej więcej 30 t/ha. Nie powinno się podawać jednorazowo większej dawki. Obornik zaleca się stosować, a następnie przykryć lub wymieszać z glebą w okresie jesiennym. W przypadku aplikacji obornika dawki nawozów mineralnych należy zmniejszyć do wielkości zalecanych dla bardzo wysokiej zasobności gleby. Zgodnie z przepisami podczas wegetacji ziemniaka jadalnego nie wolno stosować gnojowicy i gnojówki.

Nawożenie fosforem i potasem jest najbardziej efektywne, gdy nawozy są dobrze wymieszane z warstwą gleby 10–20 cm. Nawozy kompleksowe na glebach średnich i pod odmiany wczesne najlepiej stosować pod orkę zimową. Na glebach kwaśnych i lekkich oraz pod późniejsze odmiany nawozy można podawać wiosną, 3–4 tygodnie przed sadzeniem bulw, tak aby wymyciu uległy chlorki. Stosowanie nawozów mineralnych niskoskoncentrowanych bezpośrednio przed sadzeniem może ujemnie wpływać na jakość, więc nawet nawozy bezchlorkowe zaleca się aplikować z dużym wyprzedzeniem.

Oddzielnym tematem w nawożeniu doglebowym jest pokrycie zapotrzebowania ziemniaka na azot. Na każdą tonę plonu bulw zaleca się stosowanie 4 kg azotu. Przewidując plon 50 t z hektara, należy zastosować mniej więcej 200 kg/ha azotu. W uprawie na oborniku można obniżyć dawkę o 30–50 kg N/ha. Należy zoptymalizować nawożenie azotowe, mając na uwadze formy stosowanego azotu oraz odmianę.

Jaki nawóz makroskładnikowy stosować w uprawie ziemniaka

Do najlepszych na rynku nawozów makroskładnikowych o różnym składzie NPK z dodatkami mikroelementów, ze względu na jakość w stosunku do ceny oraz możliwości aplikacji, należą preparaty ASX Makro plus, ASX Fosfor plus, ASX Potas plus. Wśród nawozów z mikroelementami doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie produktów ASX Complex, Mikrostar Mn, Mikrostar Zn, ASX Complex Mn Forte, Mangan Forte, Mangan N Aloy, Nutri Efekt, Nutri Efekt Fosfor plus oraz Bolero.

W pierwszych zabiegach należy zastosować mieszaninę preparatów:

  • 
mających wpływ na poprawę kondycji roślin,
  • 
wspomagających intensywny rozwój korzeni,
  • 
wzmacniających tolerancję roślin na stresy oraz wspomagających regenerację tkanek po uszkodzeniach mechanicznych.

W późniejszych zabiegach preparaty te oprócz funkcji odżywczej wykazują silne działanie biostymulujące, potwierdzone w badaniach. Należą do nich: Metalosate Calcium, Protaminal, Lamina Vigor, Maral, ASX Krzem plus, ASX Tytan plus.

Do najlepszych na rynku nawozów makroskładnikowych o różnym składzie NPK z dodatkami mikroelementów, ze względu na jakość w stosunku do ceny oraz możliwości aplikacji, należą preparaty ASX Makro plus, ASX Fosfor plus, ASX Potas plus.