Wczesna ochrona marchwi – komunikat warzywniczy 29.04

Zapraszamy do obejrzenia nowego komunikatu warzywniczego, z którego dowiesz się informacji o wczesnej ochronie marchwi, nicieniach oraz pierwszych zabiegach herbicydowych:

0:15 – siewy marchwi, ochrona siewu
0:45 – nicienie
1:20 – zwalczanie szkodników glebowych i połyśnicy marchwianki
1:50 – pierwsze zabiegi herbicydowe w marchwi

Transkrypcja

Cześć, witajcie, tym razem omówimy wczesną ochronę marchwi.

Zachęca do obejrzenia Komunikatu.

Siewy marchwi trwają, wcześniej siane, już powschodziły. W przypadku późniejszych odmian, w dalszym ciągu zastanawiamy się nad tym, jakiego typu ochronę zastosować w czasie siewu, by później uniknąć problemu z agrofagami.

Jeśli plon będzie kierowany do przechowalni, to częstym problemem jest porażenie przez zgniliznę twardzikową.

Ujawnia się ona w magazynie, natomiast warto pomyśleć o ograniczeniu jej już teraz. Dobre efekty daje zastosowanie Xilon WP przed uformowaniem redlin.

W opisie mają państwo link do filmu na temat stosowania Xilonu.

W warzywach korzeniowych problematyczne są także nicienie, prowadzą do deformacji korzeni i obniżenia plonu. Produktem zwalczającym te pasożyty jest Velum Prime. W przypadku marchwi wykonuje się oprysk przed siewem, po czym należy preparat wymieszać z glebą. Dawka nematocydu to 625 mililitrów na hektar. Natomiast zaleca się użyć większą ilość wody, w miarę możliwości od 200 do nawet 1000 litrów na hektar.

O czym jeszcze musimy pamiętać? Zwalczanie szkodników glebowych i połyśnicy marchwianki. Aby zabezpieczyć wschodzące rośliny przed żerowaniem połyśnicy, dobrze jest sięgnąć po Belem, wykazuje on długie działanie, do trzech, nawet czterech miesięcy, dzięki czemu drugie pokolenie też będzie ograniczone. Dla przypomnienia, Belem aplikujemy bezpośrednio do gleby podczas siewu marchwi przy pomocy aplikatora do mikrogranulatu. W przeciwieństwie do ziemniaków, w warzywach korzeniowych dawka jest o połowę niższa, a więc 12 kilogramów na hektar.

Ostatnie zagadnienie, które chciałabym dziś omówić, to pierwsze zabiegi herbicydowe w marchwi. Krótko po siewie, do 3-4 dni po, dobrze jest zabezpieczyć plantację preparatem doglebowym. Polecam mieszaninę dwóch produktów – Pendigan Strong w dawce 1,5 do 2 litrów na hektar w połączeniu z Vernalem 0,7 do 1 litra na hektar. Vernal zawiera w swoim składzie flurochloridon, który działa także na uciążliwe chwasty. Pendimetalina natomiast charakteryzuje się długim okresem działania. Zarówno flurochloridon, jak i pendimetalina działają przy niskich temperaturach już od 0 stopni Celsjusza.

Obecnie wilgotności w glebie nie brakuje, tak więc preparaty doglebowe będą skutecznie działać.

Przy ochronie pietruszki, możemy także wykorzystać te dwie substancje czynne do posiewnych zabiegów.

Drodzy państwo, sporo tematów, ale aby ograniczyć szkodliwość agrofagów w późniejszym czasie, należy podjąć pewne działania teraz.

Gdyby pojawiły się pytania, to zachęcam do pisania komentarzy i do kontaktu z naszą firmą.

Zachęcam także do zajrzenia na naszą nową grupę na Facebook – Doradca Warzywniczy, gdzie w czasie sezonu będziemy mogli wymienić się różnymi informacjami.

Do zobaczenia.