Wczesna ochrona marchwi przed agrofagami

Kwiecień to taki miesiąc, w którym mamy trochę zimy i trochę lata. Pod koniec marca była piękna, słoneczna pogoda, a początek kolejnego miesiąca przyniósł ochłodzenie. Z tego powodu siewy warzyw w większości przypadków zostały chwilowo wstrzymane. Plantatorzy czekają na ocieplenie.

Zgnilizna twardzikowa

Planując siew warzyw korzeniowych należy pamiętać o kilku kwestiach związanych z ochroną. Marchew, ale także inne warzywa, jeśli uprawiane są zbyt często na plantacjach, to narażone są na atak ze strony chorób odglebowych. W marchwi, pietruszce czy selerze duży problem stanowi grzyb powodujący zgniliznę twardzikową. Dobre efekty na ograniczenie tego patogena daje stosowanie produktu Xilon WP. Należy go aplikować na pole przed siewem bądź wysadzeniem rośliny uprawnej, po czym preparat trzeba wymieszać z glebą. Dawka to 0,25 kg/ha.

Guzak północny

Drugie zagadnienie, na które musimy zwrócić uwagę to nicienie, a więc tzw. niewidzialny wróg. W uprawie warzyw korzeniowych powodują niemałe straty plonu i obniżenie jego jakości. Korzenie są często palczasto rozwidlone, co dyskwalifikuje plon do sprzedaży- takie objawy wywołuje np. guzak północny. Innym przykładem nicieni jest korzeniak szkodliwy, który podczas żerowania wydziela enzymy powodujące powstawanie nekroz na korzeniach warzyw. W późniejszym etapie korzenie mogą czernieć. Oczywiście, uszkodzone miejsca są podatne na porażenie ze strony patogenów i taki surowiec ma obniżoną zdolność przechowalniczą. Inne często występujące na plantacjach gatunki to szpileczniki, niszczyki oraz mątwiki. Do walki z nicieniami polecamy Velum Prime, który w swoim składzie zawiera fluopyram. Substancja ta znana jest jako fungicyd, natomiast działa także jak nematocyd, a więc środek zwalczający nicienie. Stosuje się go w dawce 625 ml/ha przed siewem bądź sadzeniem, po czym należy preparat wymieszać z glebą. Pamiętajmy, że Velum Prime nie możemy łączyć z preparatem Xilon WP. W przypadku gdy mamy problem zarówno z chorobami odglebowymi jak i nicieniami, to zalecamy użyć nematocyd Voxamyl 10 G (oksamyl), który nie obniży skuteczności Xilonu WP.

Kolejny temat to szkodniki glebowe oraz połyśnica marchwianka. Co prawda nalot pierwszego pokolenia połyśnicy pojawi się za około miesiąc, zagrażając małym siewkom roślin marchwi, ale o zabezpieczeniu plantacji warto pomyśleć już w trakcie siewu, wykorzystując Belem 0,8 MG. Aplikuje się go wzdłuż linii wysiewu nasion przy użyciu aplikatora do mikrogranulatu, podłączonego do siewnika, w dawce 12 kg/ha.

Połyśnica marchwinka

Ostatnie zagadnienie, na które warto zwrócić uwagę w trakcie siewów to pierwsze zabiegi herbicydowe. Po ostatnich opadach deszczu wilgotność w glebie jest wystarczająca do prawidłowego działania preparatów doglebowych. Stosujemy je do 3 dni po siewie, natomiast przy tak mocnych spadkach temperatur jak obecnie panują, kiełkowanie nasion jest ograniczone, więc można delikatnie opóźnić zabieg. Dobrym rozwiązaniem jest Pendigan Strong w dawce 1,5-2 l/ha w połączeniu z Vernalem 0,7-1 l/ha. W skład Vernala wchodzi flurochloridon, który ma dość szerokie spektrum zwalczanych chwastów. Zarówno flurochloridon jak i pendimetalina działają przy niskich temperaturach od 0oC. Przy ochronie pietruszki możemy także wykorzystać te dwie substancje czynne do posiewnych zabiegów.

 

Karolina Jazic