Wiosenna ochrona ziemniaków w sezonie 2021

Próchnienie łodyg spowodowane rizoktoniozą.

Tej wiosny zima długo nie chce dać za wygraną. To powoduje, że wielu plantatorów opóźnia wysadzanie ziemniaków w pole, czekając na bardziej sprzyjające warunki. W takiej sytuacji kiełkujące rośliny są szczególnie narażone na atak ze strony Rizoctonii solani, dlatego też wielu producentów decyduje się zaprawić sadzeniaki przed tym patogenem, minimalizując ryzyko pogorszenia wschodów, w dalszym etapie osłabienia roślin, a co za tym idzie spadku plonu. Skutecznym produktem do walki z rizoktoniozą jest preparat Allstar. Ponadto ogranicza występowanie antraknozy i parcha srebrzystego. Jest bezpieczny we wszystkich odmianach ziemniaka, wspomagając szybkie i wyrównane wschody.

 

W ostatnich latach obserwujemy masowe wycofywanie substancji czynnych, w wyniku czego obecnie żadna z dostępnych na rynku zapraw nie zwalcza szkodników.

Drutowce

Rozwiązaniem na szkodniki glebowe jest insektycyd Belem 0,8 MG. Produkt jest w formie mikrogranulatu, który należy umieścić bezpośrednio w glebie podczas sadzenia. Do tego celu potrzebny jest aplikator do mikrogranulatu, który montujemy na sadzarce. To pozwoli uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez drutowce.

 

Jeśli na swoich polach borykamy się także z nicieniami, które potrafią spowodować niemałe straty w plonie, to trzeba pomyśleć o zastosowaniu nematocydu jakim jest Velum Prime.

Więdnące rośliny z powodu zerowania nicieni.

Są dwa dopuszczone sposoby stosowania produktu:

  • Można wykonać zabieg na całym polu przed wysadzeniem ziemniaków, po czym wymieszać preparat z glebą.
  • Alternatywnie możliwy jest oprysk pasowy gleby podczas sadzenia.

W obu przypadkach dawka to 625 ml/ha. Nie należy bagatelizować obecności nicieni na plantacji. Niektóre z nich są organizmami kwarantannowymi (np. mątwiki), podlegającymi obowiązkowi zwalczania. Potrafią obniżyć plon nawet o 80 %, pogarszając także jego jakość. Bez wątpienia należy także wprowadzić prawidłowy płodozmian, w którym ziemniaki na tym samym polu pojawiają się nie częściej niż co 4-5 lat.

Po wysadzeniu ziemniaków musimy podjąć decyzję na temat herbicydu. Warto zabezpieczyć plantację jeszcze przed wzejściem roślin preparatami doglebowymi. Najlepiej zastosować mieszaninę 2-3 substancji czynnych, co zwiększy spektrum zwalczanych chwastów oraz wspomoże walkę z uodparnianiem chwastów.

Jasne jest, że środki działające doglebowo potrzebują wilgoci do uzyskania wysokiej skuteczności, aczkolwiek poszczególne substancje wykazują różny poziom tolerancji na niski poziom wody w glebie. Trzeba wziąć pod uwagę także długość działania preparatów, o czym informuje nas wartość DT50 (okres półrozkładu).

Skuteczną i sprawdzoną mieszaniną jest Mandryl 2-2,5 l/ha + Vernal 0,8-1,2 l/ha. Stosuje się ją na kilka dni (7-10) przed wschodami ziemniaka. Do takiego zabiegu dobrze jest dodać adiuwant doglebowy Remix (0,2-0,4 l/ha), który nie tylko poprawi skuteczność, ale także uchroni rośliny przed fitotoksycznością w przypadku odpadów deszczu.

 

Karolina Jazic