Wyższa skuteczność zabiegów

Skuteczność wykonanego zabiegu ochrony jest uzależniona od wielu czynników. Począwszy od właściwości wody używanej do sporządzenia mieszaniny, poprzez warunki środowiskowe podczas zabiegu, po cechy charakterystyczne zwalczanego szkodnika lub choroby. Od niedawna producenci mają możliwość stosowania adiuwantów, środków poprawiających skuteczność zabiegów ochrony dzięki modyfikacji cech cieczy roboczej.

Gdy substancja ma trafić do miejsc trudno dostępnych

FlipperFlipper to zwilżacz silikonowy przeznaczony do stosowania łącznie z większością środków ochrony (herbicydy, fungicydy, regulatory wzrostu) i nawozów dolistnych. Dzięki swoim właściwościom Flipper rozciąga naniesioną na roślinę kroplę, zwiększa tym samym powierzchnię pokrycia cieczą nawet w miejscach trudno dostępnych (pachwiny liści – miejsca kryjówki wciornastków) i ogranicza spływanie, zwłaszcza z liści pionowych (cebula). Większa powierzchnia pokryta substancją to większe pobieranie tej substancji przez roślinę, a więc podwyższona skuteczność samego zabiegu. Flipper polecany jest szczególnie do zabiegów wykonywanych na roślinach o liściach pionowych (cebula) oraz miejscach utrudnionego dostępu dla substancji, takich jak zbite główki (kapusta) lub pochwy liści, gdzie chowają się uciążliwe wciornastki.

Gdy ważne są ph i twardość wody

2

Niewłaściwy odczyn wody używanej do mieszaniny może doprowadzić do rozpadu lub dezaktywacji substancji aktywnej (np. mankozeb). Podobnie sprawa wygląda z twardą wodą, gdzie jony Ca+ zawarte w wodzie wchodzą w reakcję z substancją aktywną, blokując jej działanie. Activ 5 ma właściwości zakwaszające, zmienia barwę cieczy w zależności od odczynu, co ułatwia jego stosowanie. Ze względu na niskie pH roztworu, jakie powinno być zachowane przy stosowaniu regulatorów wzrostu, dodanie Activ 5 do mieszaniny jest jak najbardziej zasadne. Równie istotne jest dodanie Activ 5 do zabiegów herbicydowych, szczególnie z glifosatem, kletodymem, MC PA, 2,4-D i dikambą. Substancje te wykazują ograniczone działanie w obecności jonów Ca+, a Activ 5 sprawnie je wychwytuje, zapewniając tym samym stabilność substancji aktywnej.

Gdy są niekorzystne warunki klimatyczne po zabiegu

3

Prolonger jest oparty na naturalnych woskach, które łącząc się z substancjami aktywnymi, powodują ich długotrwałe uwalnianie na roślinie. Prolonger wiąże się z naturalnie występującymi woskami na powierzchni roślin, przez co poprawia przyczepność i zwilżenie i zabezpiecza ciecz roboczą przed zmywaniem. Warstwa utworzona przez adiuwant rozciąga się wraz ze wzrostem rośliny, zatem jest to idealny produkt w przypadku dużych odstępów czasu między zabiegami. Prolonger zapewnia ochronę również samej substancji aktywnej wrażliwej na warunki środowiskowe, jaką jest np. abamektyna rozkładana pod wpływem promieni słonecznych. Prolonger znajduje również zastosowanie w zabezpieczaniu szczypioru cebuli przed szkodliwym działaniem herbicydów. Zastosowany w dawce 600 ml/ha do 36 godzin przed zabiegiem chwastobójczym, tworzy na szczypiorze powłokę ochronną.

Gdy ciecz robocza się pieni

defomaWarzywnicy sporządzają różnorodne mieszaniny zbiornikowe, tak aby podczas jednego przejazdu wykonać kilka koniecznych zabiegów.
Takie działanie daje oszczędność pracy i czasu potrzebnych do wykonania każdego zabiegu oddzielnie. Niejednokrotnie gospodarz staje przed wyzwaniem usunięcia piany powstałej podczas mieszania środków ochrony nawozów dolistnych. Defoma to odpieniacz, który skutecznie rozbija pianę. Działa natychmiastowo, po wlaniu bezpośrednio do zbiornika. Już 5-10 ml Defomy wystarczy, aby zbić pianę w 100 l cieczy roboczej.