mako- i mikroskładników – zwiększ jakość swojego plonu

Dostępność składników pokarmowych w 40–50% wpływa na kształtowanie plonu i jakości. Każdy z nich odgrywa specyficzną rolę w metabolizmie. Podstawowym źródłem makro- i mikroelementów dla roślin uprawnych jest gleba, ale w dobrej praktyce rolniczej należy je uzupełniać w zabiegach dolistnych.

Główne zadania plantatora to zapewnienie odpowiedniego odczynu gleby, właściwej struktury, optymalnej zawartości składników pokarmowych dla danej uprawy wyrażonej w mg/dm3 gleby oraz wysokiej aktywności mikrobiologicznej. Tak przygotowane stanowisko zapewni uprawianym warzywom optymalną dostępność wody oraz makro- i mikroelementów. Jaka jest rola tych składników w metabolizmie i w jakim stopniu wpływają one na tworzenie plonu i budowanie jakości warzyw?

Azot – najważniejszy składnik warunkujący zadowalający plon

Podstawowym i najważniejszym makroskładnikiem jest azot. To główny budowniczy plonu. Właściwa gospodarka wymaga bilansowania nawożenia pozostałymi makro- i mikroelementami, nadmierna koncentracja azotanów w warzywach obniża ich wartość. Przystępując do nawożenia, szczególnie warzyw o krótkim okresie wegetacji, powinniśmy uwzględnić zawartość azotu w glebie.

Fosfor – warunkuje prawidłowy rozwój systemu korzeniowegozdjecia nawozów

Fosfor to pierwiastek, który jest niezbędny przez cały okres wegetacji. Szczególnie w początkowej fazie wzrostu, ponieważ wpływa na wzrost i rozwój systemu korzeniowego. Drugim istotnym okresem wysokiego zapotrzebowania na fosfor jest przechodzenie rośliny z fazy wegetatywnej w generatywną. Wykazuje ona zwiększone zapotrzebowanie na energię. Fosfor podnosi odporność na suszę oraz ogranicza akumulowanie szkodliwych azotanów. Objawy niedoboru ujawniają się w formie purpurowo-czerwonych przebarwień, poczynając od ogonków liściowych najmłodszych liści. Następuje zahamowanie wzrostu łodyg i liści. Pobieranie fosforu z gleby ogranicza temperatura – jeśli wynosi poniżej 13oc, spada nawet o 70%. Potas kontroluje gospodarkę azotem i jest szczególnie ważny w fazie największego zapotrzebowania na azot. reguluje wiele procesów biochemicznych. W roślinie występuje w formie mineralnej, ogranicza podatność na choroby i szkodniki. Objawem niedoboru są pojawiające się chlorozy krawędziowe, przechodzące w nekrozy.

Żółte przebarwienia pomiędzy nerwami na liściach – niedobór magnezu

Magnez to składnik chlorofilu odpowiedzialny za proces fotosyntezy. Wpływa na zawartość białka, tłuszczów, cukrów, karotenu, witaminy A. Niedobór objawia się na starszych liściach w postaci żółtych przebarwień, przy czym nerwy liścia pozostają zielone.

Siarka niezbędna w uprawie roślin kapustnych

Siarka odpowiedzialna jest za efektywne przetworzenie azotu i budowę białek. Do roślin o dużym zapotrzebowaniu na siarkę należą m.in: brokuł, kalafior, kapusta, rzodkiewka, cebula, czosnek. Pobierają one nawet do 80 kg S z hektara. Ze względu na ujemny bilans w glebie powinniśmy uwzględniać siarkę w nawożeniu zarówno doglebowym, jak i dolistnym.

Zadbaj również o zawartość mikroelementów w glebie

Do mikroelementów odgrywających ważną rolę w metabolizmie możemy zaliczyć: bor, miedź, mangan, molibden, cynk i żelazo. mimo że zapotrzebowanie na nie w porównaniu z makroelementami jest małe, to są one kluczowe w procesach biochemicznej regulacji metabolizmu.

Od czego zacząć i jak planować nawożenie dolistne upraw?

Przystępując do opracowania planu uzupełniającego nawożenia dolistnego, powinniśmy zadbać zarówno o makroskładniki, jak i mikroskładniki. Wybierając nawóz, należy uwzględnić specyficzne wymagania danej uprawy. Takie możliwości daje zastosowanie produktów z gamy ASX. W uprawie warzyw stosuje się produkty gamy ASX plus w ilości 2–3 kg/ha w 500 l wody. Miedź, żelazo, mangan, cynk są schelatowane przez EDTA. Dzięki temu są chronione przed wiązaniem w glebie czy wymywaniem, a stopień ich wchłaniania przez rośliny i włączania do metabolizmu jest zwiększony.

nawozy asx

Artur Kozera